Hormonbetegségek

A hormonok a szervezet kémiai hírvivői, amelyek összehangolják a különböző szervek működését. Olyan fehérjék, amelyekből sokszor a gramm ezredrészénél is kevesebb kerül a vérkeringésbe, mégis jelentős változásokat okoznak. A hormonok alapvetően négy területen fejtik ki hatásukat. Ezek a következők: a szaporodás, a növekedés és a fejlődés, a szervezet belső egyensúlyának fenntartása és az energiatermelés, - felhasználás valamint - raktározás szabályozása. A hormonokat többféle szerv termeli, eEzek az úgynevezett belső elválasztású szervek, irányításukat az agyalapi mirigy végzi. A hormonokat termelő szervek elváltozásai, a hormonok termelődésének zavarai számos betegséget okozhatnak.

Diabéteszes retinopátia tünetei és kezelése

Mi a diabéteszes retinopátia?

A diabéteszes retinopátia a szem látóhártyájának betegsége, ami a cukorbetegség komplikációjaként alakul ki, néha súlyos látásromlást okozva. Ez a diabétesz leggyakoribb szemészeti szövődménye.

Tünetek

A diabéteszes retinopátia előfordulása

A legalább tíz éve 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek legalább 30 százalékánál megfigyelhető a diabéteszes retinopátia különböző súlyosságú formája. Az 1-es típusú cukorbetegségnél a betegség megjelenése kissé később kezdődik, de fontos, hogy kamaszkorban mennyire szorosan volt ellenőrizve a beteg.
A megjelenés időpontja leginkább attól függ, hogy a beteg vércukorszintje mennyire volt jól beállítva. A statisztikák utóbbi miatt nagyon szórnak: egy jól kezelt diabéteszes betegnél később jelenik meg ez a szövődmény, sőt előfordul, hogy ki sem alakul. Elhanyagolt esetben viszont 10 év sem kell, és már kialakulnak a komplikációk. Az is előfordul, hogy a retinopátia jelenléte hívja fel a figyelmet a diabéteszre, amiről addig a beteg nem is tudott.

A diabéteszes retinopátia okai

A betegség kiváltó oka az, hogy a diabétesz miatt sérülnek a kiserek, kapillárisok érfalai, emiatt azok elvékonyodnak, áteresztővé válnak, vagy a kiserek elzáródnak.
Abban az esetben, ha egy kisér elzáródik, oxigénhiányos állapot alakul ki, ami miatt a retina (látóhártya) sérül. Az oxigénhiányos állapotot a szervezet érújdonképződésekkel próbálja kompenzálni. Utóbbi azt jelenti, hogy az érelzáródás mögött, az ép erekből kiindulva új erek alakulnak ki, megpróbálják pótolni a kiesett érszakaszt. Ez egy kóros reakció, hiszen az új erek nem képesek ellátni az elzáródottak feladatát. Viszont mivel ezek az új erek sérülékenyek, könnyen megrepedhetnek, ami miatt üvegtesti bevérzés, ezáltal pedig akár hirtelen látásvesztés is létrejöhet.
A diabéteszes retinopátia másik formájánál az éleslátás helye válik vizenyőssé, ödémássá, magát a látásromlást ez okozza. Ezt hívjuk diabéteszes makulaödémának (a makula másik neve sárgafolt, a retinán ez az a terület, amely az éleslátásért felel). Ez a probléma az éleslátás helyére lokalizálódik, és nem is mindig jön létre egy időben a retina többi részén keletkező bevérzésékekkel, érújdonképződésekkel.

A diabéteszes retinopátia diagnózisa

Alapesetben a diagnózis felállítását a szemorvosok tágított pupillák melletti szemfenékvizsgálattal végzik, de már létezik úgynevezett telemedicinális szűrés is. Utóbbi azt jelenti, hogy kamerákat helyeznek el orvosi rendelőkben, vagy optikusoknál. A kamerákkal szűk pupilla mellett szemfenéki felvételt készítenek, a digitális fotókat pedig beküldik egy olyan központba, ahol szakképzett szemészek vagy asszisztensek kiértékelik azokat. Ha elváltozást észlelnek, értesítik a beteget, és elküldik szemészhez.
Ez a megoldás költség és energiakímélő, hiszen a távoli, vidéki kisvárosokban a szűrést úgy is elvégezhetővé teszi, ha azokon évente egyszer áthalad egy kamerával felszerelt kamion. Ebben az esetben a betegnek nem kell bemennie a városba, nem kell kitágítani a pupilláját. Ilyen rendszer már hazánkban is működik, egyelőre csak próbaüzemben. Angliában ilyen kamerákat már a háziorvosokhoz is kihelyeztek.
Már léteznek olyan okostelefon alkalmazások is, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a cukorbetegek telefonkészülékük kameráját használva maguk is szemfenéki felvételt készíthessenek, és a fotót akár e-mailben is elküldhessék az orvosnak. Ha ilyenkor a szemész gyanús elváltozást talál, akkor vizsgálatra küldi a beteget.

A diabéteszes retinopátia tünetei, kórlefolyása

A beteg nem észleli, ha a retinán apróbb bevérzések jelennek meg, sőt érújdonképződés is létrejöhet tünetmentesen. Ekkor az első tünet a hirtelen látásvesztés lehet, amit az ér megrepedéséből keletkező üvegtesti vérzés okoz. Ilyenkor a vér kitölti a szemgolyó belsejét, ez okozza a hirtelen látásvesztést.
Ha a retinopátia az éleslátás helyét is érinti (azaz makulaödéma jön létre), akkor ennek tünete a látásromlás és a torz látás, súlyos esetben a nagyfokú centrális látásvesztés. Utóbbi azt jelenti, hogy a beteg a nézett tárgy helyén egy sötét foltot lát, a perifériát viszont észleli. Azaz, amikor valaki közlekedik, nem megy neki semminek, viszont elveszti olvasási képességét, mert éppen azt nem látja, amire ránéz.

A diabéteszes retinopátia kezelése

Az enyhe diabéteszes retinopátia csak megfigyelést igényel, jól beállított vércukorszint mellett nagyon lassú a rosszabbodás (progresszió). A súlyos fokú diabéteszes retinopátiát már kezelni kell: ha még nincs üvegtesti vérzés, akkor szemfenéki lézerkezeléssel (úgynevezett pánretinális lézerkezeléssel) érhető el az érújdonképződések visszahúzódása. Utóbbi egy ambuláns beavatkozás.
Üvegtesti vérzés esetében már csak műtéttel lehet eltávolítani a szem belsejéből a vérzést. Ezt a műtétet vitrektómiának hívják, és kórházi befekvéssel jár. Erre a megoldásra csak legvégső esetben van szükség. Ha valaki rendszeresen jár szemészeti ellenőrzésre, nem jut el idáig.
A makula ödémát is lehet lézerrel kezelni, de ha az éleslátás helye érintett, akkor egy szembe adott injekcióval (ennek hatóanyaga ranibizumab) gyorsabban csökkenthető az ödéma, és jelentősebb látásjavulás érhető el. Ez egy modern és hatékony eljárás, és ha szükséges, alkalmazása ismételhető. Sajnos a társadalombiztosítás erre a célra nem finanszírozza, használatára egyedül az időskori, úgynevezett nedves típusú makuladegenerációnál van rá itthon lehetőség, de ebben az esetben is csak korlátozott mértékben.
A diabéteszes retinopátia esetében a szembe adott injekció gyorsabban csökkenti az ödémát
A diabéteszes retinopátia esetében a szembe adott injekció gyorsabban csökkenti az ödémát
A megfelelő időben való kezelés érdekében nagyon fontos, hogy a cukorbetegek évente (vagy szükség esetén sűrűbben) elmenjenek szemfenékvizsgálatra.

A diabéteszes retinopátia gyógyulási esélyei

A diabéteszes retinopátiát már harminc éve kezelik lézerrel, ezzel a módszerrel a rosszabbodás lassítható, az érújdonképződések visszaszoríthatók, a makulaödéma is jól csökkenthető, a látásromlás pedig lassítható. Az injekcióval azonban nem csak a látásromlás csökkenthető, hanem a látásélesség is javítható. Azaz, ha egy beteg rendszeresen elmegy szemészhez, a betegség jól karbantartható. A gyógyulási esélyeket növeli az is, ha a vércukorszintet jól beállítják, rendben tartják.
A cikkünk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Borbándy Ágnesnek, a Budapest Retina Associates szemész szakorvosának, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika klinikai szakorvosának.

A diabéteszes retinopátia megelőzése

Amíg a szemszövődmény nem alakul ki, törekedni kell arra, hogy a cukorbeteg vércukorszintje minél jobban megközelítse az egészséges emberekét. Ezzel kitolható, vagy akár meg is akadályozható a retinopátia kialakulása. Vannak például olyan jól kezelt cukorbetegek, akik harminc éve inzulinra szorulnak, mégsem alakult ki ilyen szövődményük. Kevésbé befolyásolja, de rontja az állapotot a magas vérnyomás, és magas vérzsír is, ezért ezeket is kezelni kell.

Előfordul, hogy a rejtett cukorbetegségre a diabéteszes retinopátia miatti látásromlás hívja fel a figyelmet. Ilyenkor a szemész az, aki diabetológushoz küldi tovább a pácienst. A diabétesz miatt nem csak a retinán alakulhat ki érújdonképződést, hanem a szivárványhártyán és a csarnokzugban is. Utóbbi másodlagosan magas szemnyomást okoz, ami kezeletlenül vaksághoz vezethet. A rendszeres szemészeti vizsgálat elengedhetetlen a betegség időben való felfedezéséhez, és a megfelelő kezelés beállításához.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.