Ortopédia

A hosszan tartó fájdalom és a mozgáskorlátozottság hátterében leggyakrabban a csont- és izomrendszer betegségei állnak. A csontok, izmok és ízületek sérülései rendkívül gyakoriak, súlyosságuk az enyhe izomhúzódásoktól az ízületi szalaghúzódásokon, ízületi ficamokon át egészen a csonttörésekig terjed. Az erős mechanikai hatás következtében kialakuló sérülés helyreállítása az ortopédia traumatológiai ágának feladata.

Ínhüvelygyulladás tünetei és kezelése

Mi az ínhüvelygyulladás?

E betegség lényege, hogy az ínhüvely, amiben az inak futnak, begyullad. Ennek következtében pedig létrejön egy hóropogásszerű, dörzsöléses elváltozás, ami áttételesen az inak begyulladását is jelenti.

Tünetek

Az ínhüvelygyulladás előfordulása

A panaszok kortól és nemtől függetlenül bármikor megjelenhetnek, igen gyakori az is, hogy a tünetek a fiatalok életét is megnehezítik. Különösen akkor, ha azok rengeteget számítógépeznek, mobiltelefont nyomkodnak. Az ínhüvelygyulladás a háziasszonyokat is gyakran érinti, tipikusan akkor, ha ablakot pucolnak, vagy éppen a padlót súrolják.
Jellemző az is, hogy ha valakinek egy-egy nagyobb megerőltetés után már kialakultak ilyen jellegű panaszai, és van rájuk hajlama, akkor a tünetek a későbbiekben már könnyebben megjelenhetnek. Viszonylag gyakran megjelenik cukorbetegeknél is, bár ennek oka nem ismert.

Az ínhüvelygyulladás okai

A tünetek megjelenését leggyakrabban valamilyen monoton, egyoldalú munka váltja ki. Ujjak és kéz esetében például az, ha valaki sokat ül a számítógép előtt, és közben folyamatosan gépel. Vagy ha valaki rendszeresen zongorázik, valamely más hangszeren játszik.
Ugyanez a helyzet akkor is, ha valaki háztartási munkát végez, például nagytakarít, és mondjuk ablakpucolás közben megerőlteti a kezét. Ilyen jellegű megerőltetések miatt akár akut gyulladás is kialakulhat, ami ha elhanyagolják, hónapokon keresztül fennálló krónikus gyulladássá is átalakulhat. A panaszok hátterében sérülések, például egy tüske szúrása miatti gennyes gyulladás is állhat. Ez utóbbi leginkább a kezet és a könyököt érintő gyulladások mögött húzódhat meg, és jellemzően láz is társul hozzá.

Az ínhüvelygyulladás tünetei

A betegség tipikus panasza az ínhüvelyt érintő, hirtelen fellépő fájdalom és duzzanat, ami leggyakrabban a kézen és a csuklóban jelenik meg. A tünetek közt láz is szerepelhet, a gyulladt terület pedig egészen tüzes is lehet. Ez utóbbiak már arra utalnak, hogy a panaszok hátterében fertőzés miatti gyulladás áll.
A betegség tipikus panasza az ínhüvelyt érintő, hirtelen fellépő fájdalom és duzzanat.
A betegség tipikus panasza az ínhüvelyt érintő, hirtelen fellépő fájdalom és duzzanat.

Az ínhüvelygyulladás diagnózisa

A betegség megállapítása már egyszerű fizikális vizsgálattal is lehetséges. Ennek során az orvosok azt nézik, hogy az érintett ízület mozgatása okoz-e fájdalmat és hóropogás szerű válaszreakciót. Ez utóbbi a tünetet az okozza, hogy a gyulladt inakban kevés a kenőanyag. Emellett nézik azt is, hogy az beteg ízülete nyomásra is érzékeny-e, azaz a beteg jelez-e fájdalmat, ha mozgatják az érintett tagokat.
Ha a fájdalom krónikus, azaz hónapokon keresztül fönnáll, az orvosok már annak is utána néznek, nincs-e a szervezetben valamilyen gyulladás, ami a tüneteket állandóan fönntartja. Ha pedig a helyzet nem javul, röntgenfelvételt és laborvizsgálatokat is készíttetnek, hogy kiderítsék, nincs-e a háttérben valamilyen gyulladás, vagy esetleg egy olyan elváltozás a csontokon, ami kisugározhat az inakra.

Az ínhüvelygyulladás kezelése

Az elsődleges kezelési mód az érintett terület nyugalomba helyezése. Ehhez sokszor elegendő lehet a fáslizás, és az is, ha a fájó ízülethez a fásli segítségével egy vonalzót rögzít a beteg.
Ha súlyosabbak voltak a tünetek, régebben az orvosok legalább egy hétre be is gipszelték a fájó tagokat, ma viszont a gyógyászati segédeszköz boltokban már kaphatók olyan tépőzáras rögzítősínek, amelyeket a gipsznél könnyebb használni, és amelyeket a tisztálkodás erejéig le le is lehet venni. Ezek mellé az orvosok nem szteroid gyulladáscsökkentő krémeket és gyógyszereket is ajánlanak. Ha pedig a helyzet ekkor sem javul, fizikoterápia is szóba jöhet.

Az ínhüvelygyulladás megelőzése

A probléma kialakulása leginkább úgy előzhető meg, ha kerüljük az egyoldalú, monoton mozgásokat és sportokat Fontos az is, hogy a megterhelések előtt mindig melegítsük be az izmokat. Ugyancsak célszerű kerülni az órákon keresztüli folyamatos számítógépezést, telefonnyomkodást. Ha a tartós gépelés elkerülhetetlen, segíthet a probléma megelőzésében az is, ha az egér mellé beszerzünk egy csuklótámaszt. Időnként azonban még így is érdemes szünetet tartani, a kezünket pedig más irányba is alaposan átmozgatni, lazító kenőccsel átmasszírozni.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Podlovics Ágota, reumatológus főorvosnak. (http://reumadoktor.hu/rendeles.html)

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.