Mi a Peyronie-kór?
(másnéven: pénisz görbülete)
Tünetek
A Peyronie-kórt, azaz a pénisz görbületét a hímvessző kötőszövetének megvastagodása okozza. A pénisz burka, rostos tokja hegesedni kezd, emiatt eltorzul, elferdül. Eleinte csak merevedéskor vehető észre, amikor azonban súlyosodik a betegség, már nyugalmi állapotban is látható. Ha a hímvessző súlyosan deformálódik, a páciens képtelenné válik a nemi aktusra.
A Peyronie-kór oka nem ismert. Néha magától gyógyul, ám akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet - azonban még ez nem garancia a panaszok megszüntetésére, néha az operáció miatt súlyosbodhat a betegség.
A Peyronie-kór előfordulása
Ritka betegség, világszerte körülbelül a férfiak 0,4-9 százaléka szenved a Peyronie-kórban. Főleg a harmincas férfiakat érinti.
A Peyronie-kór okai
A hímvessző gyulladása miatt hegszövet alakul ki a pénisz hátsó részén, emiatt a merevedéskor a pénisz elgörbül. A gyulladás oka nem ismert.
A betegségre való hajlam esetleg örökletes is lehet, a családi halmozódás sem kizárt. A kutatók egy része korábbi mikro sérüléseknek, gyulladásos betegségnek tulajdonítja a kialakulását, úgy vélik emiatt indulhatott el a lassú hegesedés, mások szerint a hímvesszőt ért trauma nyomán alakul ki a Peyronie-kór.
Több esetben összefüggést találtak a tenyér inainak hegesedése és zsugorodása (a Dupuytren kontraktúra) és a Peyronie-kór között.
A Peyronie-kór tünetei
A Peyronie-kór tünetei kezdetben csak merevedéskor láthatók, ekkor kisebb, a has felé hajló görbület jelentkezik a péniszen. A hímvessző hátsó részében kötegek vagy csomók jelennek meg, emiatt a rugalmassága csökken. A kemény hegszövet környezetében mész rakódik le.
A görbület miatt nehézkessé, esetenként lehetetlenné válik a férfi részéről a szexuális aktus. Súlyosabb esetben a hímvessző merev állapotban teljesen rásimulhat a hasfalra, ekkor már nyugalmi állapotban is látszik a görbület.
Az esetek nagy részében az erekció fájdalommal jár. A hegszövet miatt csökkenhet a hímvessző merevedési képessége is.
A Peyronie-kór diagnózisa
Az orvos a tünetek (a látható görbület és a kitapintható, megvastagodott részek) alapján diagnosztizálja a betegséget. Emellett ritkán ultrahangos, esetleg MR-vizsgálatot végeznek. Mesterséges erekció létrehozása is szükségessé válhat, hogy a deformitás mértékét meghatározhassa az orvos.
A Peyronie-kór kezelése
Sajnos nincs olyan kezelés, mely egyértelmű gyógymódot jelentene a Peyronie-kórban szenvedőknek. Ha a görbület nem túl nagy, nem okoz fájdalmat, és nem rontja a szexuális tevékenységet, akkor végeredményben nem is kell kezelni. A betegség egyébként egyes esetekben néhány hónap alatt magától meggyógyulhat.
Az E-vitamin segít a sebgyógyulásban, csökkentheti a hegesedést. A beteg szteroidot kaphat injekcióként (a hegszövetbe), illetve kenőcs formájában. Emellett gyulladáscsökkentő gyógyszereket alkalmaznak. A gyógyszeres iontoforézis, külső lökéshullámos (ESWL) kezelés csökkentheti a hegszövet méretét, a kezelés jótékony hatással van a hímvessző véráramlására, mérsékelheti a fájdalmat is.
A műtét csak akkor ajánlott, ha a beteg állapotának a romlását máshogy nem lehet megakadályozni, és a pénisz görbülete olyan súlyos, hogy a páciens már képtelen a sikeres nemi aktusra. A műtét után rövidülhet a hímvessző hossza, a betegség, illetve az operáció akár impotenciát is okozhat.
A Peyronie-kór megelőzése
Nem ismerjük a kialakulás pontos okát. A vitaminok szedése és az egészséges életmód nagyon fontos, főleg akkor, ha valakinek a családjában már előfordult a Peyronie-kór.
A pénisz formájának változása, a görbesége, illetve az a tény, hogy a beteg kevésbé képes a nemi aktusra, sok férfiban pszichikai problémákat, gátlásokat is okozhat. Emiatt további merevedési zavarok is felléphetnek.