Ginzenggyökér- az ázsiai titok
A ginzenggyökér számos étrendkiegészítő készítmény része, adaptogén hatású, azaz elősegíti az egészségestől eltérő élettani működések normalizálást, növeli a szervezet védekezőképességét a káros fizikai, kémiai és biológiai természetű ingerekkel szemben. A hatásért felelős vegyületek, a ginzenozidok a stressz által okozott tüneteket szüntetik meg, és növelik a szellemi, fizikai teljesítőképességet. A ginzeng alkalmazható a koncentráló képesség fokozására, betegség utáni lábadozásokban, fáradtság, kimerültség esetén. Mellékhatások a betegtájékoztatóban előírt mennyiségek alkalmazása mellett ritkán alakulnak ki, esetleg álmatlanság jelentkezhet. Koffeintartalmú gyógyszerek és italok fogyasztása a ginzengtartalmú szerek szedése mellett kerülendő. Magasvérnyomásban szenvedő betegek esetében a ginzeng csak szakorvosi felügyelet alatt alkalmazható biztonsággal. Várandós és szoptató kismamák számára ellenjavallt a ginzeng használata.
Antioxidánsok testközelben
Az antioxidánsok a szabadgyökök elleni harc hatékony "fegyverforgatói": ebbe a csoportba tartozik számos vitamin (A-, C-, E-vitamin), a szelén, a koenzim-Q10 és a bioflavonoidok. A szervezetet károsító aktív gyökök mennyiségének csökkentése révén védelmet tudnak biztosítani egyes krónikus betegségek kialakulása ellen. Jelenleg is intenzív kutatás tárgya szerepük tisztázása egyes szív-érrendszeri megbetegedések (szívinfarktus, érelmeszesedés) és daganatos elváltozások kialakulásának megelőzésében, előrehaladásuk lassításában. A kezdeti eredmények biztatóak.
- A fogak őre
Jelentős koenzim-Q10-hiány jelentkezik a beteg fogínyben, pótlása elősegítheti a fogíny állapotának javulását. Egyes tanulmányok szerint a fogínyvérzés kockázata csökken a koenzim-Q10 szint növelésével. A fogíny- és fogágy-betegségben szenvedők részére a kiegészítő terápia részeként javasolható alkalmazása. A hosszú távú biztonsági adatok hiánya miatt terhes és szoptató kismamák nem használhatják. Cukorbetegségben szenvedők és véralvadás gátló gyógyszereket szedő betegek a koenzim-Q10 alkalmazásának megkezdése előtt feltétlenül kérjék ki kezelőorvosuk véleményét.
- Szelént csak mértékkel
A szelén létfontosságú nyomelem, a szervezetet érő oxidatív károsító hatások kivédésében vesz részt, számos más antioxidáns működését segíti elő. A tengeri állatok húsa és a gabonafélék jelentős mennyiségben tartalmazzák. Jelenleg is kutatás tárgya, hogy a szeléntartalmú étrendkiegészítők a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát milyen mértékben csökkentik, a részletes kísérleti eredmények még hiányoznak. A szelént túl lehet adagolni, ilyenkor mérgezési tünetek lépnek fel, ezért fontos, hogy tartsuk be a betegtájékoztatón szereplő adagolási útmutatást vagy az orvos által előírt adagokat alkalmazzuk.
- "A növényi antioxidánsok"
A flavonoidok számos biológiai hatással rendelkezhetnek: jellegüktől függően lehetnek gyulladáscsökkentők, májvédők, vizelethajtók, fokozhatják a kapilláris rezisztenciát és elősegíthetik a vírusok, baktériumok, gombák által okozott megbetegedések leküzdését.
Számos gyógynövényi rész kiváló flavonoidforrás, a hársfa- és a bodzavirág, a máriatövis termés, a propolisz (méhszurok), a mezei zsurlófű széleskörű gyógyászati felhasználása kiválóan mutatja a flavonoidok terápiás értékét.
Közös jellemzőjük, hogy antioxidáns tulajdonságuk révén képesek a szabadgyökök káros hatásainak részleges vagy teljes kivédésére. Számos állatkísérlet bizonyította, hogy a daganatos megbetegedések támogató terápiájában alkalmazott flavonoidok jótékony hatásúak.
- Vitaminvadászat az éléskamrából
A karotinoidokból ( -karotinból) a szervezet képes A-vitamint előállítani. Gazdag A-vitamin-forrás a máj, a tojássárgája, a tej, a tejtermékek. A sárgarépa, cékla, sütőtök, kajszibarack, sárgadinnye fogyasztásával is sikeresen megelőzhetjük az A-vitamin-hiány okozta tünetek jelentkezését.
Az A-vitamin túlzott bevitele leginkább a várandós kismamákra jelenthet veszélyt, mert a napi 5000NE-t meghaladó mennyiség károsíthatja a magzatot. Több multivitamin-készítmény egyidejű szedésével ez a kockázat sokszorosára nőhet.
C-vitamin szedésével a meghűléses megbetegedések kialakulásának esélye nagymértékben csökkenthető. Természetes C-vitamin-források a zöldpaprika, a saláta, a brokkoli, a csipkebogyó. Tartós melegítés hatására az aszkorbinsav bomlása következik be, ezért a nyersen fogyasztott vagy rövid ideig párolt növényi termékek esetében lehetünk csak biztosak abban, hogy a C-vitamin tartalom változatlan maradt. Az ajánlott mennyiségek életkortól is függenek, 35-60 mg a megállapított napi szükséglet. Téli "náthás" időszakban rövidebb ideig azonban ennek többszöröse is bevihető anélkül, hogy mellékhatások jelentkeznének. Azonban ne feledjük: Az 1000 mg-ot tartósan meghaladó napi C-vitamin-bevitel vesekőképződésre hajlamosít, és a vasfelszívódás fokozása révén vastúlterhelést okozhat.
Az ugyancsak antioxidáns hatású E-vitamin megtalálható növényi olajokban, a zöld növények, a gabonafélék csírájában. Az ajánlott napi E-vitamin-mennyiség 3-20 mg között mozog, életkori és étrendi sajátosságok figyelembe vételével kerül meghatározásra a pontos szükséglet.
Irányelvek a multivitamin-, és ásványi anyag-készítmények szedésével kapcsolatban
- Amikor a több a rossz: Több multivitamin-készítmény egyidejű szedésével az előírt napi vitamin-mennyiség többszöröse kerülhet szervezetünkbe, melynek következtében főként zsíroldékony vitaminok (A-, D-, E-, K-vitamin) esetében akár súlyos túladagolási tünetek is jelentkezhetnek.
- A gyártók gyakran úgy fejlesztik ki a termékek összetételét, hogy azok alkalmasak legyenek speciális élethelyzetben, adott életkorban lévő páciensek napi vitamin és ásványi anyag szükségletének kielégítésére. Fontos, hogy az ajánlásokat tartsuk be: a gyermekek részére kifejlesztett vitaminkészítmény esetén alkalmazott vitaminprofil ugyanis nagymértékben eltérhet az időseknek, a dohányzóknak, a vegetáriánusoknak, a fogyókúrázóknak vagy a várandós kismamáknak ajánlott multivitamin összetételtől.
- Több szer egyidejű szedése esetén kérjünk felvilágosítást kezelőorvosunktól vagy gyógyszerészünktől, hogy a választott multivitamin-készítmény összetétele révén befolyásolja-e az adott gyógyszer hatását, felszívódási körülményeit. Véralvadásgátlókkal együtt szedett K-vitamin jelentős mértékben befolyásolhatja a vérrögképződést megakadályozó hatást. A kalciumionok/magnéziumionok egyes antibiotikumok (tetraciklinek, kinolonok) hatékonyságát rontják, a készítmények bevétele között szükségszerű a több órás időintervallum betartása.
- A változatos, kiegyensúlyozott étrend nemcsak az energia- és tápanyagigényt fedezi, hanem biztosítja a szükséges vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek jelentős részének bevitelét a szervezetbe. Érdemes tekintettel lenni arra, hogy aki sok sárgarépát eszik, annak nem tanácsos nagy mennyiségű A-vitamint szednie étrendkiegészítő formájában.
- Bizonyos betegségek, funkcionális zavarok (csökkent vesefunkció, egyes szív-érrendszeri eltérések) fennállása esetén a magas ásványi anyag tartalommal rendelkező szerek szedése fokozott elővigyázatosságot igényel, ilyen esetekben rendszeres szakorvosi ellenőrzés szükséges.