Csontritkulás: ártanak-e a gyógyszerek?

Ha valakinek csontritkulása van vagy a betegségre hajlamos, nemcsak a rendszeres testmozgásra és az egészséges, kalciumban és D-vitaminban gazdag táplálkozásra kell odafigyelnie. Néhány gyakori gyógyszer is negatívan hathat a csontjainkra.

A szakemberek szerint az esetleges veszélyek miatt nem szabad lemondanunk a gyógyszerszedéssel együtt járó előnyökről, mindenképpen érdemes azonban mérlegelni, hogy miként tudjuk az esetleges káros hatásokat kiváltani. Amennyiben a csontsűrűségmérés során eltéréseket veszünk észre, mindenképpen beszéljünk a kezelőorvosunkkal a gyógyszerváltásról vagy a dózis lehetséges megváltoztatásáról.

Kortikoszteroidok

A férfiak csontritkulásának diagnosztizálása sok esetben elmarad, miközben csípőcsonttörésben többen halnak meg, mint nőtársaik. A problémáról bővebben ide kattintva olvashat! Ezeket a gyulladásgátlókat többek között asztmás vagy rheumatoid artritiszben szenvedő betegeknek írják fel. A gyógyszerek gátolják a csontképződést és gyorsítják a csontsejtek pusztulását, emiatt megnőhet a csonttörések kockázata. A szakemberek szerint rövid távú szedésüktől nem kell tartani, és a belélegzett vagy bőrre kent kortikoszteroidok jóval alacsonyabb rizikóval járnak együtt, mint az injekciók vagy a tabletták.

Daganatellenes szerek

Elsősorban az emlődaganatos és prosztatarákos esetekre felírt gyógyszerek lehetnek veszélyesek, mert ezek a hormonrendszerre is erőteljes hatással vannak, így felgyorsíthatják a csontpusztulást, befolyásolhatják a csontszűrűségét és növelhetik a csonttörés kockázatát is. A gyógyszerek mellé extra D-vitamint, kalciumot is javasolhatnak az orvosok, és a testmozgásnak is különösen nagy szerepe lehet a csontok egészségének megőrzésében (számos egyéb pozitív hatása mellett).

A csonttörést gyógytornász segítségével megelőzhetjük

Antidepresszánsok

Egy kutatás szerint az antidepresszánsokat szedők körében kétszer olyan gyakori volt a csonttörés, mint azoknál, akik nem szedtek ilyen gyógyszereket. Egy másik tanulmányban pedig a kutatók jóval alacsonyabb csontsűrűséget mértek azoknál a depressziós nőknél, akik antidepresszánsokat szedtek, mint azoknál, akik nem szedtek gyógyszereket a depressziójukra .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra