Nő vagy? Élj egészségesen, ha beledöglesz is!

A csapból is az folyik, miből mennyit együnk vagy ne együnk, ha meg akarjuk előzni a cukorbetegséget, az infarktust vagy a rákot. Egészségesnek, szépnek lenni és maradni ma már nemcsak javaslat, hanem kőkemény elvárás. Nem visszük-e túlzásba? Hogy sorakozott fel az elvárás mögé a piac és a társadalom? Mit tehetünk mi nők? - erről beszélgettünk Antal Emese, szociológus-dietetikussal, a TÉT Platform szakmai vezetőjével.

„Ma már nem feltétlen a nők feladata az egészség megőrzése” – hangzik Antal Emese válasza arra a kérdésre, hogy az egészségmegőrzés vajon csak a nők reszortja-e.

A női-férfi munkamegosztás szerint a családdal való törődés, a főzés hagyományosan női szerep, de a szakember úgy véli, hogy egyre inkább a férfiak is kiveszik a részüket a családi feladatokból, háztartásból, gyereknevelésből, ez pedig oda vezet, hogy a gyerek jólléte iránt érzett felelősséggel összhangban már a férfiakban is felerősödött az igény az egészség megóvására.

Mindezt egy kutatás is alátámasztja. A KSH 2009-ben és 2014-ben* is megkérdezte, hogy ’Ön mennyit tehet az egészségéért?’. A válaszadók 75 százaléka úgy nyilatkozott, hogy sokat tehet, s ami nem meglepő: ez az arány öt év alatt 80 százalékra nőtt, természetesen a nők esetében a pozitív változás magasabb, mint a férfiaknál. Antal Emese szerint ez is jelzi, hogy az egészségért való tenni akarás, mint trend jelen van és nem csak a nők érzik ezt fontosnak.

Ma már mindenki táplálkozástudományi szakértő

"Ahogy trend lett, úgy nőtt meg az információéhség is az egészséges táplálkozás iránt, a médiából pedig dől ránk a sokszor ellenőrizetlen információ, aminek következményeként ma már mindenki táplálkozástudományi szakértőnek érzi magát: tudni véljük, hogy a cukor méreg , hogy a lúgosítás elengedhetetlen, és ha meg akarjuk előzni a rákot, akkor mit nem szabad enni" - hangsúlyozza.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elmondása szerint a trend azóta ilyen markáns, amióta az életmóddal összefüggő betegségek előtérbe kerültek. „Azóta boncolgatják kutatók és orvosok is a táplálkozás és az elhízás hatásait , amióta tudjuk, hogy szív-érrendszeri betegségben hal meg minden második ember és daganatos betegségben is nagyon sokan szenvednek.”

Az egészséges életmód ma már szinte elvárás a nők irányába

Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az egészséges életmódhoz nemcsak a táplálkozás és a mozgás tartozik hozzá, hanem a lelki elégedettség is.

Túlmisztifikáltuk az étkezést

Mit esznek a sovány nők? „Vegyünk például két nőt: az egyiknek olyan az alakja, amilyennek a nagykönyvben meg van írva, egy deka túlsúly nincs rajta, de állandóan a kalóriákat számolgatja, míg a másik némi túlsúllyal igaz, de jól érzi magát a bőrében, akkor melyikük az egészségesebb? Ez a fajta elégedettség, egészséges önbizalom nem egyenlő az „én kövér vagyok, de boldogabb vagyok” – antitrenddel, amely egyébként már rég megdőlt: a kövér vagy elhízott emberek igenis sok hátránnyal szembesülnek, igenis sok krónikus betegségre hajlamosabbak sovány társaiknál és még mindig nagyon rosszak a statisztikák, de a ló túloldalára sem szabad átesni! Márpedig átestünk" – véli Antal Emese, aki szerint az egészséges táplálkozás „elképesztően túlmisztifikált”.

Ennek egyik okát abban látja, hogy az egészséges táplálkozás kiváló üzlet lett, és véleménye szerint mindaddig az is marad, amíg az elhízás népbetegség . "Mindenki fogyni akar, s ennek farvizén megfelelő marketinggel és tudományosnak látszó körítéssel bármit el lehet adni" - vázolja fel a piac érdekeit.

Neked még nincs dietetikusod?

Ezzel párhuzamosan az emberekben is fokozódik a nyomás a megfelelésre, az egészséges életmódot folytatók közé tartozásra – hiszen ez ma valahol egyfajta különbözőséget, trendiséget is jelent.

Orthorexia: az egészségesség a betegség A dietetikus megfogalmazása szerint felértékelődik a személyre szabottság: „A reklámok is ezt sugallják, legyen orvosod, gyógyszerészed, személyi edződ. Most már lassan dietetikusod, testsúlygyógyászod is, s ebből kifolyólag az életstílusnak is egyéninek kell lennie.”

A túlzásba vitt egészségességnek pedig már orvosi elnevezése is van: orthorexiának hívják azt, amikor valaki megszállottja az egészséges életmódnak. „Számolgatni a kalóriákat, óramű pontossággal időzíteni az étkezéseket – ebből csak az evés öröme hiányzik. Ha bűntudatot érzünk az evés miatt, az sokkal rosszabb, mint olykor többet enni a kelleténél” - vélekedik Antal Emese.

Az elmúlt húsz-harminc évben felerősödő fogyasztói társadalom diktálta elvárások a nőkből iszonyú mértékű megfelelni akarást váltottak ki, nem véletlen az idilli testalkat elérésének vágya, hisz a külső talán még soha nem látott mértékben felértékelődött.

Aki kövér, az hazug?

„Gyerekek körében végeztek egy eléggé megdöbbentő eredményekkel záruló vizsgálatot. Egy kövér, egy normál és egy sovány testalkatú gyerekről mutattak képet gyerekeknek. A kérdés az volt, hogy szerintük melyiknek van több barátja, melyik a leginkább lusta, melyik lehet hazug. A negatív jelzőket leginkább a kövér gyereket ábrázoló fotókhoz társították. Vagyis kinézet alapján már a gyerekek is stigmatizálnak” – összegzi a kutatást Antal Emese és hozzáteszi, hogy sajnos a probléma egyre égetőbb lesz, mert ma már minden negyedik-ötödik gyerek, a felnőtteknek pedig már 65 százaléka túlsúlyos, elhízott.

Kevesebbet enni, többet mozogni: ez a nagy titok

Ebben a környezetben ma a táplálkozás számít az egészség alfájának és ómegájának. „Valóban igaz, hogy körül-belül 36 év felett egyre inkább lelassul az alapanyagcsere, 60 éves korunkra már 15-20 százalékkal dolgozik lassabban a szervezetünk. Tehát ha 36 felett tartani akarjuk a súlyunkat, akkor kevesebb kalóriát kell bevinni és/vagy többet mozogni” – tanácsolja, ám a fekete-fehér gondolkodástól óva int mindenkit.

„Sajnos sok étel lett bűnbaknak kikiáltva, míg másokat piedesztálra emelt a közvélemény. Teljesen tudománytalan nézet, hogy zöldségből és gyümölcsből bármennyit lehet enni, míg a szénhidrát és a tej méreg, ez a gondolkodás nagyon rossz útra visz, a szervezetnek mindenféle tápanyagra szüksége van, inkább azon gondolkodjunk el, miből-mennyit eszünk és mikor mozogtunk utoljára legalább 20 percnyit.”

Trendi 10 évvel fiatalabbnak kinézni

Ön milyen öregnek látszik? Tesztelje le! És akkor mindemellett egy nőnek ma még szépnek is kell lennie és minimum 10 évvel fiatalabbnak kinéznie. A szakember szerint ma ez tényleg óriási kihívást és terhet jelent, de meg kell tanulni ellenállni:

„A felgyorsult világban nekünk is felgyorsultnak kell lenni és tartani kell az iramot. Nem véletlenül sikeres az anti-aging téma, ami ma már egy külön iparág. Úgy látom, mi nők leginkább egészséges önbizalomnak vagyunk híján, pedig csak egészséges magabiztossággal lehet ellenállni az átalakító és megfiatalító csodaeljárásoknak, mert különben azt érezhetjük, hogy elvesztünk. Tegyünk meg mindent az egészségünkért, járjunk szűrővizsgálatokra, együnk kevesebbet, és mozogjunk többet, e téren pedig ne keressünk kifogásokat. Értékeljük, hogy azok vagyunk akik, érezzük magunkat jól a bőrünkben, foglalkozzunk a családdal, a kis közösségeinkkel, és higgyük el, sok mindent megtettünk az egészségünkért!”

*KSH Statisztikai Tükör 2015/29

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra