A tyúkszem néhány millimétertől egy centiméterig terjedő (borsó vagy lencse nagyságú), kitüremkedő, sárgás színű szarumegvastagodás, bőrkinövés, mely leggyakrabban a lábon, pontosabban a talpon, illetve a lábujjak ízületein jelenik meg.Mivel általában fordított kúp alakú, ezért a tyúkszem belső hegye, "magja" könnyen nyomhat idegvégződéseket, ami kifejezetten fájdalmas lehet.
A tyúkszem kezelésénél először is tisztázni kell, hogy vírus okozta-e vagy pedig az erőteljes nyomás. Ezt azonban csak szakember tudja megállapítani, akivel mindenképpen érdemes beszélni, mert a két típus eltérő kezelést igényel. Ha a vírus okozta tyúkszemet hagyományos, otthoni módszerekkel, például tyúkszemtapasszal próbáljuk meg kezelni, azzal gyakran csak a fertőzés továbbterjedését segítjük elő!
A tyúkszem eltávolítása szakember dolga, otthon nem érdemes kísérletezni vele, mert általában nem tudjuk megfelelően kimetszeni. Ha mégis ezzel próbálkozunk, előtte mindenképpen puhítsuk fel a bőrt lábáztatással vagy speciális tyúkszemtapasz segítségével. A tyúkszemtapaszok általában szalicilsavat tartalmaznak, mely enyhén hámlasztó hatású.
Mint a lábon lévő bőrproblémák legnagyobb részét, a tyúkszemet is egyszerűbb megelőzni, mint kezelni. A legfontosabb a megfelelő cipő kiválasztása, ehhez azonban szakorvosnak is látnia kell a lábat, különösen, ha gyakran alakulnak ki rajta bőrkeményedések vagy tyúkszemek, és mindig ugyanazon a helyen. Ez ugyanis például lúdtalp jele is lehet!
A cipő legyen kényelmes, megfelelő méretű és a formája is igazodjon a lábhoz. Nagyon fontos emellett a megfelelő alátámasztás.Ha szükséges, szerezzünk be talpbetétet, és ha hajlamosak vagyunk arra, hogy tyúkszemeink legyenek, akkor érdemes speciális párnát vagy párnázott gyűrűt alkalmazni.
A lábunkat rendszeresen áztassuk, igyekezzünk ledörzsölni vagy leradírozni az elpusztult, száraz hámsejteket , hogy a komolyabb bőrkeményedéseket elkerüljük. A tápláló krémezés pedig puhán tartja és ápolja a bőrt.
A cukorbetegeknek különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a lábuk egészségére. A vérző tyúkszem gyakran a cukorbetegség egyik legelső tünete!