A pajzsmirigygöbök kezelése

A jódhiány gyakran vezet pajzsmirigygöbök kialakulásához, márpedig Magyarország jelentős része jódhiányos terület. Nem véletlen tehát, hogy az elváltozás igen gyakori a hazai lakosság körében.

Mi is az a pajzsmirigygöb?

A göbök a pajzsmirigyen kialakuló csomók, amelyek leginkább egy szemölcshöz hasonlíthatók. Sok esetben egyáltalán nem okoznak tüneteket, olykor azonban nagyobb méretűvé növekedve nyelési, hangképzési vagy légzési nehézségek jelentkezését eredményezhetik. Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy ezek a csomók a pajzsmirigy alul- vagy túlműködésében is szerepet játszhatnak.

Tudta? A pajzsmirigy-túlműködés nagyobb arányban érinti a nőket, mint a férfiakat. Részletek itt.

A pajzsmirigygöböknek két típusát különböztetjük meg, így az izotópos vizsgálat során jelentkező képek alapján beszélhetünk meleg és hideg göbökről. Előbbiek csak nagyon ritkán, míg az utóbbiak egy kicsit gyakrabban hordozzák magukban a rosszindulatúvá válás kockázatát. A rizikó pontos mértékének feltárásához citológiai vizsgálat is szükséges.

Klasszikus és újszerű kezelés

A daganat gyanúja és a pajzsmirigy göb által okozott túlműködése műtéti kezelést tesz indokolttá, akárcsak az, ha a betegnél jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Szintén szükség lehet a beavatkozásra, ha a csomónál lassú, folyamatos növekedés tapasztalható, ami az esetek körülbelül egyharmadára jellemző. Bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy göb csupán évek, akár évtizedek alatt nő akkorára, hogy panaszokat okozzon, abban a stádiumban viszont már magasabb a műtét szövődményeinek kockázata. Ezért érdemes még a tünetmentes periódusban elvégezni az operációt.

A göbös pajzsmirigy igen gyakori a magyar lakosság körében
A göbös pajzsmirigy igen gyakori a magyar lakosság körében

Autonóm adenómák esetében szóba jöhet az izotópkezelés is. Ezek olyan göbök, amelyek a szervezet szükségleteitől függetlenül termelnek hormonokat, és csak igen ritka esetben jelentenek rosszindulatú elváltozást. Ugyanakkor pajzsmirigy-túlműködéshez vezetnek, ezért elengedhetetlen a kezelésük. Ilyenkor az adenóma azon tulajdonsága a döntő, miszerint képes fokozott mértékben felvenni a bejuttatott izotópot, amely így sugárzó hatása révén az érintett sejteket pusztítja el.

A jóindulatú göbök eltávolítására alkalmazható egy viszonylag újnak számító eljárás is. Magyarországon - a környékbeli országok között elsőként - 2014 óta végeznek rádiófrekvenciás ablációt , amely nem igényel sem műtétet, sem altatást, a páciens pedig rövid időn belül elhagyhatja a kórházat. A módszer lényege, hogy egy vékony tűvel megszúrják a göböt, majd olyan hőmérsékletre melegítik a kóros sejteket, amelyben azok elpusztulnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra