A legnagyobb hibák a fogamzásgátlásban

A fogamzásgátlás olyan szükséges "rossz", melyről a legtöbb ember szeretne megfeledkezni - de persze azért működjön. A tökéletes módszer természetesen csak az önmegtartóztatás, minden másba hiba csúszhat. Mit tegyünk, hogy minél kisebb legyen az esélye a baleseteknek?

A fogamzásgátlók hatékonyságát az úgynevezett Pearl-indexszel mérik. Ez az arányszám arra utal, hogy megfelelő, illetve tökéletes használat mellett, bizonyos időtartam (egy, illetve tíz év) alatt hány nő esett teherbe. Minél alacsonyabb ez a szám, annál hatékonyabb a fogamzás megelőzésében az adott módszer.

A fogamzásgátló tabletta például jóval hatékonyabb, mint a spermicid hüvelykúp, ám még ez is hatásosabb, mint a megszakított közösülés. Minden módszer azonban csak akkor lehet igazán hatásos, ha valóban az előírásoknak megfelelően alkalmazzák azokat, amennyiben csak félig-meddig tartjuk be a szabályokat, jelentősen megnőhet a nem kívánt terhesség esélye. Lássuk azokat a hibákat, melyeket a legtöbbször elkövetnek a párok!

Nem beszélünk az orvosunknak a fogamzásgátlásról

Természetesen nem kötelező minden lépésünkről beszámolni az orvosunknak , ám jó, ha tudjuk, hogy bizonyos gyógyszerek megzavarhatják a hormonális fogamzásgátlók, tabletták, fogamzásgátló tapasz vagy a hüvelygyűrű működését. Ezek között a gyógyszerek között találhatunk antibiotikumot, véralvadásgátlót, gombás fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszert, és néhány étrend-kiegészítőt is. Érdemes tehát egyeztetnünk az orvosunkkal, mielőtt gyógyszerszedésre kerül a sor.

Fogamzásgátlás kapcsán az is probléma, ha nem beszélünk orvosunkkal

Fogamzásgátlás kapcsán az is probléma, ha nem beszélünk orvosunkkal

Nem megfelelő síkosítót használunk

Az olajok, illetve az olajalapú síkosítók (mint a vazelin, a babaolaj és a legtöbb testápoló) nagyon gyorsan, már hatvan másodperc alatt károsíthatják a latexből készült óvszereket, ez pedig erőteljesen csökkenti a hatékonyságukat. Válasszunk inkább víz-, illetve szilikonbázisú síkosítót! Amennyiben óvszerrel védekezünk, nagyon fontos lehet a síkosító, mert a száraz hüvelyben megsérülhet a gumi óvszer, így már nem nyújt teljes védelmet.

A fogamzásgátlók 10 leggyakoribb mellékhatása

Következetlenek vagyunk

A szájon át szedhető fogamzásgátló tablettáknál nagyon fontos, hogy lehetőleg mindig ugyanabban az időben vegyük be a tablettát, és ne hagyjunk ki három tablettánál többet. Ha mégis több tabletta kimarad, mindenképpen kiegészítő fogamzásgátló módszerre van szükség ahhoz, hogy a védettséget megőrizzük és a nem kívánt terhességet elkerüljük.

Rosszul használjuk a gumi óvszert

Meglepő módon, nagyon sokan rosszul használják a gumi óvszert , így annak hatékonysága jelentősen csökkenhet: míg tökéletes használat mellett az óvszer 98 százalékos védelmet nyújt, ha rosszul vagy rosszkor helyezik fel, akkor ez csak 83 százalék lesz. Az óvszert azelőtt kell a merev péniszre húzni, hogy az intim területek összeérnének, felhelyezés során csípjük össze a tetejét, hogy a felesleges levegőt eltávolítsuk, és ha véletlenül rossz oldaláról helyeztük fel, cseréljük ki egy másikra. Néhány cseppnyi váladékban is lehet annyi spermium, hogy megtermékenyítsen egy petesejtet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra