A fogamzásgátlók használata régóta szerves része a családtervezésnek. Használatukkal elkerülhetők lehetnek a nem kívánt terhességek és a nemi úton terjedő fertőzések. A hormonális fogamzásgátlók a bőr állapotát is képesek rendezni súlyos, aknés elváltozások esetén.
Ha nem dohányzunk
Ha nem dohányzunk, és még nincs gyermekünk, legegyszerűbb az óvszerrel történő védekezés , de ezt sokan nem kedvelik. A gyógyszeripari innovációknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben számos új fogamzásgátló jelent meg, miközben a hormontartalmuk a töredékére csökkent.
A hormonális védekezés nem kizárólag tabletta formájában érhető el, méhen belüli hormonális eszközzel, injekcióval (amit az orvos ad be) vagy hüvelygyűrűvel is megelőzhetjük a nem kívánt terhességet.
Méhen belüli fizikai, nem hormonális eszköz is rendelkezésünkre áll, bár ezt a módszert szülés előtt ezt nem javasolják az orvosok. Ha nem dohányzunk, de már van gyermekünk, szülés után ugyanazokat a védekezési módokat választhatjuk.
Szintén a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően készült el olyan hormonális fogamzásgátló tabletta, amely csak progeszteront tartalmaz, ezért szoptatás alatt is használható. Ezen kívül ebben az időszakban természetesen az óvszer, és a méhen belüli fizikális eszköz, illetve méhen belüli hormonális rendszer ( spirál ) is használható védekezésként.
A fogamzásgátlók használatával elkerülhető a nem kívánt terhesség és jó néhány nemi betegség
Ha dohányzunk
A legfontosabb, hogy hormonális fogamzásgátló módszerek dohányzó nőknek egyáltalán nem javasoltak, ezért jobban tesszük, ha leszokunk a cigarettáról.
Alkalmazhatunk hormonális fogamzásgátló tablettát , hormonális hüvelygyűrűt, kérhetünk hormonális injekciót vagy használhatunk óvszert. Ha jelenleg alkalmazott fogamzásgátlónkkal elégedetlenek vagyunk, kérhetjük orvosunktól méhen belüli fizikális (nem hormonális) fogamzásgátló eszköz felhelyezését. Ezt csak szülés után szokták javasolni, de egyedi kérésre előbb is felhelyezi nekünk a nőgyógyász.
Méhen belüli hormonális rendszer alkalmazását is kérhetjük nőgyógyászunktól, ha más módszer nem tűnik alkalmasnak. Ha dohányzunk, és elmúltunk 35 évesek, akkor a fogamzásgátló tablettából már csak a progeszteron tartamú fogamzásgátló tabletták jöhetnek szóba. Védekezhetünk még a méhen belüli fizikai, nem hormonális eszközökkel (spirálok), valamint az óvszerrel.
Ha dohányzunk, és van már gyermekünk, akkor a hormonális védekezési módszerek közül a tablettát , a méhen belüli fogamzásgátló eszközt, injekciót és a hüvelygyűrűt, valamint nem hormonális védekezési módok közül az óvszert és a spirált javasolják. 35 év felett már nem számít, van-e gyermekünk, nincs különbség a javasolt védekezési módszerek között.
A fogamzásgátlásnál nekünk, nőknek különösen fontos, hogy minél tájékozottabbak legyünk. Ezért az innovatív gyógyszergyártás új eredményeiről tájékozódjunk az interneten vagy kezelőorvosunknál, hogy mindig a számunkra legkényelmesebb felhasználású és legújabb okosgyógyszereket használhassuk.
A fogamzásgátlók megbízhatósága és tolerálhatósága folyamatosan nőtt, míg hormontartalmuk jelentősen csökkent az elmúlt évtizedekben. Megjelentek a méhen belüli hormonális fogamzásgátló eszközök, a három- és négyfázisú fogamzásgátló tabletták, elérhető az injekciós fogamzásgátlás, és ma már a férfiak fogamzásgátlása is elérhető!