A hormonális spirálnak olyan előnyös hatásai vannak, amelyeket érdemes figyelembe venni a döntés előtt. Természetesen, mint minden gyógyászati eszköznek, illetve hormontartalmú gyógyszernek, a hormonális spirálnak is lehetnek mellékhatásai. Mivel vényköteles, mindenképpen szakorvosi javaslat szükséges ahhoz, hogy alkalmazni lehessen.
A spirálhoz nőgyógyászati vizsgálat szükséges
A hormonális spirál felhelyezését alapos nőgyógyászati vizsgálat előzi meg, melynek során az esetleges szexuális úton terjedő fertőzések meglétét is vizsgálják. Ezek megléte a felhelyezés idején ugyanis jelentősen növelheti a kismedencei fertőzések kialakulását.
Mivel a hormonális spirál közvetlenül a méhben fejti ki a hatását, az általa kibocsátott hormonokból csak minimális mennyiség terheli a szervezetet, a fogamzásgátláson kívül egyéb előnyös hatásai is lehetnek. A hormonális spirál segítségével megelőzhető, illetve kezelhető az abnormálisan erős menstruáció, az endometriózis, a dysmenhorrea (vagyis a menstruáció hiánya). A hormonális spirál jelentősen csökkenti a miómák, ciszták kialakulásának esélyét, illetve a már kialakult miómák növekedését is gátolja. A hormonális spirál csökkenti a menstruációs görcsök erősségét (vagy teljesen meg is szünteti azokat).
Mik a hormonális spirál előnyei?
Előnyei közé tartozik az is, hogy minimális hormontartalma miatt szoptatás alatt is lehet alkalmazni. Kutatások szerint a hormonális spirál nincs hatással az anyatej mennyiségére vagy minőségére. Azonban az amerikai szakemberek szerint nem a legtökéletesebb fogamzásgátló módszer a szoptató anyáknak, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO pedig nem javasolja a felhelyezését a a szülést követő hat hétben.
A hormonális spirálnak számos előnye mellett hátrányai, illetve mellékhatásai is lehetnek. Ezek közé tartozik például a rendszertelen menstruáció vagy a menstruáció elmaradása (ez nem feltétlenül káros, de furcsa lehet), a hízás, a fejfájás és migrén, a hányinger, a pattanásosság és a fokozott szőrnövekedés.
Elcsúszhat a spirál?
A hormonális spirált használó nők nagyjából 5 százalékánál történhet meg az, hogy az eszköz elcsúszik a helyéről (vagy kicsúszik a méhből), ezzel pedig eltűnik a védő hatás. A kicsúszás gyakoribb fiatal, illetve még nem szült nőknél. Nagyon ritkán a spirál felhelyezésekor megsérülhet a méh fala. Ez elsősorban a felhelyezést végző szakember ügyességén, gyakorlottságán múlik.
Mutatjuk, hogyan hatnak a hormonális fogamzásgátlók, és mit csinálnak a méhen belüli eszközök a terhesség megelőzése érdekében.
Mint minden gyógyszer, illetve gyógyászati eszköz esetén, a hormonális spirál használatának megkezdése előtt egyénileg kell mérlegelni annak alkalmazhatóságát. A hormonális spirál nem alkalmazható terhesség vagy annak gyanúja esetén, méhnyakrák vagy méhtesti daganat esetén, mellrák esetén (vagy annak gyanújánál), májbetegség vagy -daganat esetén, vagy akkor, ha az érintettnek a felhelyezést megelőző három hónapban kismedencei gyulladása vagy szexuális úton terjedő betegsége volt.