A hajszál élete: a hajnövekedés fázisai

A haj növekedésével és "halálával" kapcsolatos biológiai háttér információk akkor kezdenek érdekelni bennünket, amikor zavar támad az erőben: ha túl sok kihullik vagy túl kevés nő...

Egy átlagos hajkorona 12000-14000 hajszálból áll, és minden öt évben teljesen megújul. A haj a szőrtüszőkben (hajtüszőkben) képződik, a fejbőr napi keratinszál-képzése 30 méter: ebből egy-egy hajszálra átlagosan napi 0,3-0,5 mm növekedés jut.

Anagén, katagén, telogén: így múlik el...

Egy hajtüsző az ember élete során körülbelül 10 hajszálat képes növeszteni, és egy hajszál körülbelül 6 évet él, hiszen a haj élete szakaszos. Egy újszülöttnek körülbelül 5 millió szőrtüszője van, ez a szám az élet folyamán legfeljebb csökken, nőni nem nő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A növekedési (anagén) szakasz a férfiaknál átlagosan 3 év, a nőknél pedig 5 év, egy adott pillanatban a hajállománynak körülbelül 80 százaléka van ebben a szakaszban. Az anagén szakaszban a sejtek rendkívül jól osztódnak, a szervezet folyamatosan táplálja őket.

Ezután következik az átmeneti (katagén) szakasz, ami mindössze 1-2 hétig tart. Ilyenkor megszűnik a hajhagyma tápanyag-ellátása, a levált hajszál tolódik kifelé a hajtüszőben.

A hajszál életében az utolsó fázis a nyugalmi, vagy másnéven telogén szakasz: erre jellemző, hogy ilyenkor a szűrtüsző már "nem működik". A nagyjából három hónapos, utolsó stádium végét az újonnan képződő hajszál érkezése zárja le, ami a régi hajszálat aztán kitolja a helyéről. Ekkor veszítjük el, és találkozunk vele a fésű fogai között, a ruhánkon vagy hajmosás után a lefolyó közelében.

Ami ebből aggaszt: miért hullik?

hajhullás bizonyos fokig természetes jelenség, amennyiben egyenletes mértékben és ütemben történik, és nem haladja meg a napi 100 hajszálat (ez esetben nem keletkeznek foltok a hajas fejbőrön). A kóros hajhullás hátterében azonban a mindennapi stressz mellett környezeti ártalmak, hormonális okok, gyógyszeres mellékhatások, esetleg helytelen táplálkozási szokások is lehetnek. Előfordul, hogy bizonyos változások időszakában a normálisnak tekinthető hajmennyiség többszöröse hullik ki, mégsincs szó betegségről. Az ősszel tapasztalható, kismértékben megnövekedett hajhullás például a fény csökkenésének köszönhető.

Ha úgy érzi, mindent megtesz haja egészségéért, mégsem tudja megállítani a hajhullást, sem helyes táplálkozással, sem életmódváltással, étrend-kiegészítőkkel , mindenképpen keresse fel orvosát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra