Hogyan válasszunk iskolát?

Főleg az első osztályosoknak jelent nagy változást az iskolakezdést. A szülő azonban sokat segíthet, ha jó tanító nénit választ és lelkileg is felkészíti gyermekét az iskolára.

Véget ért a nyár, ismét becsöngetnek az iskolába. Sokan magabiztosan vágnak neki az új tanévnek, az évnyitón régi ismerősöket, barátokat köszöntenek. Nincsenek azonban könnyű helyzetben az első osztályosok, akik az óvoda világából egy teljesen új helyzetbe csöppennek, a játékot felváltja a tanulás, az eredmények értékelése. Ráadásul rengeteg ismeretlen gyerek és felnőtt veszi körül őket.

Az iskolába kerülés lelkileg megterhelő a 6-7 éves kisgyerekeknek , így a szülőknek mindent meg kell tenniük azért, hogy a váltás a lehető legkisebb stresszel járjon és a csemete hamar beleszokjon az új helyzetbe.

Mire figyeljünk az iskolaválasztásnál?

A szakértő szerint az iskola kiválasztásánál a tanító személye a legfontosabb. "Legyen tyúkanyó típus, ha a gyereknek erre van szüksége, illetve mindenképpen vegye figyelembe azt, hogy ezek a kicsik az óvodából jöttek" - fogalmazott lapunknak Frank Zsuzsa gyerek klinikai szakpszichológus.

Hozzátette: nagy előny, ha kis létszámú osztályba kerül a gyerek, hiszen így mindenkire több figyelem jut. Sok szülő emellett a különböző tagozatok, foglalkozások alapján választ, pedig a szakértő szerint ilyen kis korban először az iskolát kell megszoknia, a különórákkal jobb várni egy kicsit.

Így tehetjük könnyebbé a váltást

A gyerek klinikai szakpszichológus szerint sokat segíthet, ha már az iskolakezdés előtt a szülőkkel közösen bemegy az iskolába, szétnéz a tantermekben, ismerkedik a hellyel. "Nagyon fontos, hogy a szülő elmagyarázza, pontosan mi is fog történni az iskolában, mi hogyan működik. Az anyuka vagy az apuka elmesélheti saját, pozitív élményeit az iskolával kapcsolatban. Könnyebbé teszi az iskolába szokást, ha az iskoláról pozitívan beszélnek, a jó oldalát domborítják ki és játékosan kezelik: kihangsúlyozzák, hogy új barátokat, élményeket szerezhetnek és sok érdekes dolgot hallhatnak majd ott" - mondta Frank Zsuzsa.

A szakember kiemelte azt is, hogy az iskolához semmiképpen sem szabad teljesítmény-centrikusan állni, a gyereknek azt kell hangsúlyozni, hogy ez fontos lépés az életében és a család örül, hogy ilyen nagy lett.

Frank Zsuzsa Gyermek klinikai szakpszichológus 1995-ben angol nyelvtanári, majd 2001-ben pszichológia és pszichológus-szakfordító szakon végzett a Debreceni Egyetemen. Diplomaszerzés után két évig a debreceni Gyermek és Ifjúsági Ideggondozóban dolgozott. Később iskolapszichológusként és nevelési tanácsadóban is dolgozott. Jelenleg magánrendelésen gyermekkori pszichés és nevelési problémákkal foglalkozik, illetve családterápiás tanácsadást is vállal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +10 °C
Minimum: +0 °C

A változóan felhős ég mellett az ország legnagyobb részén legalább néhány órára kisüt a nap, a látási viszonyok is javulnak, de az északkeleti, keleti tájakon borult maradhat az ég. Csapadék nem várható. Többnyire mérsékelt lesz a délire, délnyugatira forduló szél. A hőmérséklet délután általában 6, 12 fok között várható, de északkeleten, keleten ennél hűvösebb is lehet. Késő estére 0 és +6 fok közé hűl le a levegő. Kifejezetten kellemes idő várható, és ma még fronthatástól sem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra