A probléma meglehetősen korán, 35 év alatt jelentkezik a leggyakrabban. A nemzetközi kutatásból kiderül, hogy a férfiak 22, a nők 31 százaléka küszködik hasi görcsökkel, puffadással, fokozott gázképződéssel, fájdalmakkal vagy hasi diszkomfortérzettel, mely tünetek stressz hatására fokozódnak.
Miért is történik ez? Amikor valamilyen nehéz helyzetbe kerülünk, elkezdjük szaporán és összevissza venni a levegőt. Ez még rosszabbá teszi a helyzetet, ugyanis amygdalánk (agyunk egy része) megszólaltatja a „közelgő veszélyre” utaló vészcsengőt. Bizonyos hormonok termelődnek (pl. adrenalin), és szimpatikus idegrendszerünk elindítja a „harcolj vagy fuss”-reakciót, melynek lényege, hogy minden olyan funkció leáll a szervezeten belül, ami nem a létfontosságú válaszreakciót segíti.
Ezért lassul, vagy teljesen leáll az emésztőrendszer is: izomzata összeszűkül, perisztaltikája lassul, ennek következtében hasi görcsök, gázképződés, illetve a képződött gázok pangása figyelhető meg. A gyomor, a vékonybél és a vastagbél területe egyaránt érintettek. Amennyiben nem akut, hanem krónikus, azaz hosszabb ideig fennálló stresszhelyzetről beszélünk, már a paraszimpatikus idegrendszer működése kerül túlsúlyba: ilyenkor inkább hasmenés figyelhető meg.
Hogyan védekezhetünk ellene? Nagyon hasznosak bizonyos légzési technikák, melyek az amygdala vészcsengőjét kapcsolhatják ki, mielőtt egy komolyabb vészreakció beindulna. Egy ilyen módszer, ha mély belégzés után 3-4 másodpercig bent tartjuk a levegőt, majd hosszan kiengedjük szánkon keresztül. Ha ilyen légzésből végzünk legalább tízet, amikor érezzük, hogy kezd kicsúszni kezünkből a dolgok irányítása, könnyen lehet, hogy nem lesz többé panaszunk hasi görcsökre stresszhelyzetben . Egyes relaxációs technikák megtanulása, illetve a hipnózis is megoldást jelenthet a problémánkra. Nagyon fontos még, hogy ilyenkor igyunk meg legalább egy pohár vizet: ez nyugtatja felkavarodott gyomrunkat.
Enyhébb esetekben működhet a has melegítése, például meleg vizes palackkal, vagy alkalmazhatunk gyors és hatékony, természetes eredetű görcsoldó gyógyszert is, melyről patikákban tájékozódhatunk.