Antibiotikum-rezisztencia: mit tehetünk ellene?

Az antibiotikumok felfedezése óriási előrelépés volt az orvostudományban, számos életveszélyes fertőzés vált gyógyíthatóvá. Manapság azonban gyakran indokolatlanul használjuk e gyógyszereket. Ennek következtében nőtt az antibiotikumokra rezisztens, ellenálló kórokozók száma, amelyek nem reagálnak a kezelésre.

A felső légúti fertőzéseket 10-ből kilenc esetben vírusok okozzák, így sokszor szükségtelenül szedünk antibiotikumot, hisz a vírusokkal szemben ezek hatástalanok. A túl gyakori antibiotikum kúra legyengíti a legfontosabb immunszervünket, a bélrendszerünket. A baktériumok kiválóan alkalmazkodnak környezetükhöz, gyorsan megtanulnak védekezni a gyógyszerekkel szemben, így az ellenálló törzsek könnyen elszaporodhatnak. Ráadásul a rezisztenssé vált baktériumok tovább tudják adni ezt a tulajdonságot a következő generációknak és így "szuper" baktériumok jöhetnek létre, vagyis olyan kórokozók, amelyek ellen valamennyi rendelkezésre álló antibiotikum hatástalan.

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO arra figyelmeztet, hogy a problémát komolyan kell venni, hisz a világ hamarosan poszt-antibiotikum korszakba léphet. Amennyiben nem sikerül visszaszorítani az antibiotikumok túlzott használatát, és megállítani a rezisztencia további terjedését, annak komoly következményei lehetnek. Előfordulhat, hogy néhány év múlva számos baktériummal szemben az orvostudomány tehetetlennek bizonyul majd, nem lesz hatásos gyógyszer ellenük. Így visszatérhetnek az antibiotikum előtti idők, amikor az emberek védtelenek voltak a komoly fertőzésekkel szemben. Amennyiben nem mérséklődik az antibiotikumok túlzott mértékű, illetve helytelen használata, akkor akár egy tüdőgyulladásra is végzetes lehet a jövőben.

antibiotikum
A túl sok antibiotikum károsíthatja bélrendszerünket

Mi lehet a megoldás?

Kétféle megközelítés lehetséges - elpusztíthatjuk a kórokozót, vagy megpróbáljuk a szervezet ellenálló képességét természetes módon erősíteni. A WHO genfi ajánlása szerint csökkenteni kell a háziorvosi alapellátásban és a mezőgazdaságban-állattenyésztésben rutinszerűen alkalmazott antibiotikumok mennyiségét. Ám emellett fontos, hogy azok a hatékony tradicionális gyógymódok is kellő figyelmet, hangsúlyt kapjanak, amelyek kiválthatják, megelőzhetik az antibiotikumok használatát. Egy friss kutatás is erre mutat rá. A vizsgálat 800 francia háziorvosi praxis gyógyszerfelírási szokásait vette górcső alá. Ennek eredményeképp azt találták, hogy a homeopátiát is alkalmazó orvosok 46 százalékkal kevesebb antibiotikumot írtak fel. Ma már számos hatékony gyógynövény alapú gyógyszer kínál egyenrangú terápiás alternatívát, amelyek serkentik az immunfolyamatokat, gyulladáscsökkentő, vírusölő hatással bírnak. Ilyen a homeopátia is, amely szelíd gyógymódként támogatja, mozgósítja a szervezet öngyógyító mechanizmusait.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Szakadozik a felhőzet, egyre kevesebb helyen eshet. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet élénk széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra