Lassítja az aerob testedzés a nem alkoholos zsírmáj előrehaladását az elhízott emberekben - ez derült ki a egy friss kutatásból.
A Cleveland Clinic kutatói szerint ez a fajta testmozgás az anyagcsere serkentésével és a májbetegség okozta oxidatív károsodás enyhítésével segít a szóban forgó betegeknek. A kísérletben 15 elhízott, nem alkoholos zsírmájban szenvedő beteg sétált a futópadon maximális pulzusszámuk 85 százalékos szintjén naponta egy órát, hét egymást követő napon. Az edzés növelte a résztvevők inzulinérzékenységét és 84 százalékkal javította a máj többszörösen telítetlen zsírsav indexét (PUI), amelyet a máj egészségének jeleként értékelnek.
Az elhízott emberekben gyakori az adiponektin alacsony szintje, éppen ezért a javulásokat ennek növekedésének tulajdonítják, amely lényeges szerepet játszik a szervezet inzulinválaszában, és olyan gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, amely csökkenti a szívroham kockázatát.
"Sikerült összefüggést találnunk az adiponektin változásai és a PUI illetve a nyugalmi anyagcsere között" - nyilatkozta Jacob M. Haus, a Cleveland Clinic kutatója. "Az utóbbi azt jelzi, hogy a szénhidrátot vagy a zsírt feldolgozza-e a szervezet. Az edzés után a résztvevők több zsírt égettek."
A nem alkoholos zsírmáj a zsír felszaporodásával és a máj gyulladásával járó, a lakosság széles körét érintő betegség. Súlyos esetben májzsugorodáshoz, májelégtelenséghez vagy akár májrákhoz is vezethet. A kísérletet vezető kutató elmondta, hogy a zsírégetés védelmet nyújt az oxidatív károsodással szemben, ezáltal a zsírmáj betegség ártalmaival szemben, ezért a testmozgás tulajdonképpen gyógyszernek tekinthető.