Kutatók kilenc önkéntest kértek arra, hogy viseljenek egy olyan eszközt, ami a megszokott ütemű sétájukat intenzívebbé teszi - ismerteti a BBC a Current Biology szaklapban megjelent tanulmányt
Mindegyik önkéntes perceken belül rájött arra, hogyan tudják módosítani "séta-mintájukat" úgy, hogy a legkevesebb energiát használják el.
Annak ellenére, hogy a megváltoztatott sétálási szokások hosszú ideig is tarthattak, a kutatók szerint néhány esetben az energiafelhasználás nagyon alacsony volt.
"Olcsó mozgás"
A kanadai Simon Fraser Egyetem kutatói szerint idegrendszerünk folyamatosan finomhangolást végez, hogy a mozgásunk energiaigénye alacsony szinten maradjon. Állításuk szerint felfedezéseik jól illeszkednek azokhoz az eredményekhez, melyek azt állítják, hogy az emberek feladataikat olyan kevés erőfeszítéssel oldják meg, amennyire csak lehetséges.
Szervezetünk alapvetően arra törekszik, hogy mozgásunk energiaigénye alacsony szinten maradjon Dr. Max Donelan szerint: "Ezen a ponton fedeztük fel a lustaság fiziológiai alapját, bizonyítva, hogy még egy jól begyakorolt mozgásnál is, mint a gyaloglás , az idegrendszer tudat alatt figyeli az energiafelhasználást és folyamatosan újraoptimalizálja a mozgásmintákat: állandó törekvést biztosít arra vonatkozóan, hogy a lehető "legolcsóbban", legkevesebb energiát felhasználva mozogjunk."
A kutatók szerint még akkor is, ha a valaki elmegy futni , az agy a háttérben kemény dolgozik, hogy a mozgás hatékony legyen. Dr. Donelan hozzátette: "Ez rossz hír azok számára, akik túl sokat esznek."
Több kutatómunkára van még szükség ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik együtt a szervezet többezer ideg-izom egysége, hogy elérje ezt a bravúrt - vázolták a további kutatási irányt.