Biciklizés: hihetetlen hatásai vannak

Kutatók szerint ha a gázpedált biciklire vagy akár láberőre cseréljük, jelentős javulást érhetünk el mentális egészségünkben.

Akik abbahagyták a vezetést és gyalogolni vagy tekerni kezdtek , kevesebb stresszel szembesültek és képesek voltak jobban koncentrálni - állítja a Preventive Medicine szaklapban publikált tanulmány, ami hozzáteszi: a tömegközlekedést használó utazók pszichológiai jóléte is fejlődésnek könyvelhető el.

Autó nélkül Brit kutatók szerint a busszal és vonattal munkába járókat kevésbé fenyegeti az elhízás veszélye. Akár két-három kilóval is kevesebb súlyt nyomhatnak, mint autós társaik. A részletekért kattintson ! "Meglepő volt arra a végkövetkeztetésre jutni, hogy a munkahelyükre utazók jobban érezték magukat a tömegközlekedési járatokon, mint a saját autójukban" - nyilatkozta Adam Martin, a vizsgálat vezetője, a University of East Anglia Norwich Medical School kutatója. "Azt gondolnánk, hogy a tömegközlekedésben való esetleges fennakadás vagy akár a többi utazó közelsége jelentős stressz okozója lehet. De ahogy kiderült, a buszokon, vonatokon az emberek kikapcsolódnak, olvasnak, egymással beszélgetnek. Sőt, az az idő is hasznos, amíg lakóhelyükről a megállóhoz gyalogolnak, hiszen mindez kikapcsolja és felvidítja őket."

A vizsgálat során majdnem 18 ezer brit dolgozó 18 évnyi adatát vizsgálták meg: az életkorok 18-tól 65 éves kor között szóródtak. Különösképpen figyeltek az utazók negatív érzéseire, figyelték alvásuk minőségére, illetve arra, hogy képesek voltak-e kezelni problémáikat, és ha igen, milyen szinten. Mindezt összevetették az olyan stressz- vagy rosszkedvet okozó faktorokkal , mint a jövedelem mértéke, párkapcsolati problémák vagy egy esetleges munkahelyváltás.

A biciklizés csökkenti a stresszt

A biciklizés csökkenti a stresszt Ahogy kiderült, az utazással töltött idő szintén befolyásolja a mentális egészséget: a vizsgálat eredményei szerint egy hosszabb autós utazás a munkahelyre negatív hatással bír a jóllétre , míg egy fizikailag is aktívabb utazásnak pont ellenkező hatása van.

"Vizsgálatunk azt mutatja, minél több időt töltenek az emberek az autóban, annál rosszabb a pszichés állapotuk. Ez fordítva is igaz: minél többet gyalogolnak az emberek a munkahelyükre , annál jobban érzik magukat" - állította Martin.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzet-csökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.