Hogyan gyalogolhatunk hatékonyabban?

Nem bírja a futást? Nem szereti a vizet? Gyalogoljon! Ahhoz adunk néhány tippet, hogyan lehet még hatékonyabb a gyaloglóedzésünk!

A gyaloglást, mint sportolási formát, sokan lenézik, pedig az egyik leghatékonyabb mozgás, melyet még az idősebbek, súlyos krónikus betegséggel küzdők vagy erősen elhízottak is elkezdhetnek.

Figyeljünk a testünk többi részére is!

Vagyis ne csak arra koncentráljunk, hogy az egyik lábunkat a másik elé tegyük! A gyaloglásban (és a kocogásban, futásban) is nagyon nagy szerepet játszanak a törzs, a has és a haát izmai is. Ha a törzsünk izmai erősek és be is vonjuk őket a mozgásba, azzal némi terhelést levehetünk a lábainkról, így csökken a sérülés veszélye és nem is fáradunk ki olyan gyorsan. Gyaloglás közben enyhén dőljünk előre, és próbáljuk meg a köldökünket a gerincünk felé húzni - ezzel megfeszítjük a hasizmainkat.

Elég napi 5 perc! Ha valaki tenni akar az egészségéért, nem kell feltétlenül órák hosszat, maximális erőbedobással a környéken sprintelnie. Egy új tanulmány szerint már 5-10 perc napi futás - normál tempóban! - is ugyanolyan jótékony hatással van egészségi állapotunkra, mint egy heti többórás jogging. Olvassa el a cikket itt!

Vonjuk be a karjainkat a mozgásba!

Meglepő módon, ha csak hagyjuk lógni a karjainkat, az egyáltalán nem pihentető, sőt több munkára készteti a testünket, és le is lassít. Hajlítsuk be e könyökünket, lazítsuk el a vállainkat, és mozgassuk a karunkat az ellentétes lábunkkal szemben (vagyis, ha jobb lábbal lépünk, a bal karunkat vigyük előre és fordítva). Ezzel több kalóriát égethetünk el, hatékonyabb lesz az egész mozgás, feszesebbé válnak a karjaink és a tempót is fokozni tudjuk.

Váltogassuk a tempót!

A tempóváltásokat (vagyis azt, ha egy gyorsabb gyaloglószakaszt egy lassabb, pihentetőbb követ) meghálálja a szervezetünk: a Diabetologia című szaklapban közzétett tanulmány szerint a tempóváltások hatékonyabban növelik az edzettségi szintünket és a vércukorszintünket is jobban kordában tarthatjuk ezeknek köszönhetően.

A gyaloglást, mint sportolási formát, sokan lenézik, pedig az egyik leghatékonyabb mozgás

A gyaloglást mint sportolási formát sokan lenézik, pedig az egyik leghatékonyabb mozgás

Ne csak bambuljunk!

A gyaloglás nagyszerű módszer arra, hogy megerősítsük a szellemünk és a testünk közötti kapcsolatot, ezáltal nagyon testtudatra tegyünk szert. Időről időre vegyük végig, hogy mit csinálnak az egyes testrészeink, és javítsunk is a hibáinkon: eléggé hajlított a könyökünk? Behúzzuk a hasunkat? Ellazítjuk a vállunkat? A légzésünkre is figyeljünk oda! Ne kapkodjuk a levegőt és ne is tartsuk vissza!

Ne féljünk a tereptől!

A teljesen sík terepen való gyaloglásnak számos előnye van, de ha emelkedőhöz érünk, ne ijedjünk meg tőle! Az emelkedők és lejtők ugyanis máshogy mozgatják meg a testünk, elsősorban a lábaink izmait, így még hatékonyabbá tudjuk tenni az edzésünket a segítségükkel!

Ne öltözzünk túl!

Különösen a hidegebb időben követhetjük el azt a hibát, hogy túlságosan beburkolózunk a gyalogláshoz . Pedig ennek a mozgásnak a hatására is megizzadunk - ezt pedig a vastag ruházat csak fokozza. A nem elpárolgó izzadság miatt csak még jobban fogunk fázni, ez pedig befolyásolhatja például azt, hogy mennyit vagyunk hajlandóak gyalogolni. Öltözzünk úgy, hogy az edzés megkezdésekor egy kicsit fázzunk - hamar el fog múlni ez az érzés!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra