Mit nyerhetünk, ha lépcsőzünk lift helyett?

Vajon ha a plázákban, a munkahelyen a lépcsőt használnánk, javíthatnánk-e egészségi állapotunkon? Lehet, hogy a liftek a hibásak?

Egyre több haláleset történik elhízásból , kettes típusú cukorbetegségből vagy szív- és érrendszeri betegségekből kifolyólag, amiért az egyre elterjedtebb ülő életmód a hibás. Az aktív életmód kialakításában még az is segíthet, ha csak felszaladunk az előttünk álló lépcsőn. De megtesszük ezt akkor is, is, ha van a lépcső mellett lift?

A liftet, vagy a lépcsőt választjuk?

A válasz igen, állítják a Concordia egyetem kutatói - a trükk abban rejlik, hogy a lépcsőknek messze kell lenniük a lifttől. Erről többet az Environment and Behaviour szaklapban publikált tanulmányból tudhatunk meg.

Fáj a lépcsőzés? Ha fájnak a térdei lépcsőzés közben, az könnyen súlyosabb problémára utalhat: brit szakértők szerint ez ugyanis a degeneratív ízületi gyulladás egyik első tünete. Kattintson további részletekért! A tanulmányban a kutatók azt a hipotézist vizsgálták, ami szerint: ha egy bevásárlóközpontban távol helyezik egymástól a lépcsőket és a liftet, akkor az emberek sokkal gyakrabban használják majd a lépcsőket .

Mindehhez Montreal hét bevásárlóközpontjában figyeltek meg 13 lépcsőházat és 12 pár liftet: reggel fél 11 és dél, illetve fél egy és fél három között.

35 nap alatt mintegy 34 ezer ember mozgását figyelték meg. Meglepetésükre azt tapasztalták, hogy amikor a szokásosnál kétszer távolabbra helyezik egymástól a liftet és a lépcsőt, megnövekszik a lépcsők használata: felfelé 71, lefelé 21 százalékkal gyakrabban.

A plázákban is válasszuk inkább a lépcsőt
A plázákban is válasszuk inkább a lépcsőt

A környezeti tényezők kifejezetten sokat számítanak a lépcsőzésben - nemcsak az számít, hogy a lépcsők hol vannak, hanem hogy mennyire láthatóak vagy éppenséggel mennyire szélesek. Az, hogy a lépcsőket hova helyezik egy épületben, kifejezetten fontos és ezzel számolni is kell a belső terek tervezésénél, mondja a Concordia földrajzi és tervezési tanszékének kutatója.

Kutatótársa, Richard Ling pszichológus szerint emellett a kutatás egészségügyi vonatkozásai sem elhanyagolhatók: észrevételeiket ugyanis azok is hasznukra tudják fordítani, akik egészségügyi előnyöket hordozó belső tereket vagy épületeket terveznek.

Forrás: www.sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra