A frontok így hatnak az alvásunkra (2018.12.02.)

A hirtelen változó időjárási helyzetek egészségünkre is kihatással vannak. Egyeseknél szédülést és fejfájást, míg másoknál alvászavarokat okoznak a fronthatások.

Nem csak azért fontos tájékozódnunk a várható időjárásról, hogy eldöntsük: csizmát vagy cipőt húzzunk-e fel, esetleg készítsünk be esernyőt is? A szeszélyes időjárás - a légnyomás- és a hőmérséklet-ingadozás, a levegő páratartalmának hirtelen megnövekedése, a szélsebesség változása révén - szervezetünk általános egészségi állapotától függően többféle hirtelen fellépő panaszt okozhat. A jellegzetes tünetek - ízületi fájdalmak, szédülés, fejfájás - mellett a frontokat sokaknál álmatlan éjszakák is kísérik.

Így hatnak a frontok a szervezetre A fronthatás egyénenként és évszakonként eltérő lehet, az év bizonyos szakaszaiban pedig jobban meg is viselik a szervezetet, pláne, ha fizikailag vagy szellemileg legyengült állapotban érnek bennünket a légköri változások. Milyen panaszokat okozhatnak? Kattintson !

Az álmosságot és az alvás mélységét részben az immunrendszer szabályozza, és ugyanígy igaz fordítva is: szervezetünk védekezőképességének hatékony működéséhez elengedhetetlen a megfelelő hosszúságú, pihentető alvás. Ha nem alszunk eleget, akkor nemcsak fáradtabbak és ingerültebbek lehetünk, de szervezetünk is legyengül és fogékonyabb lesz bizonyos betegségekre. Alvászavart okozhat többek között a stressz, a hormonális hatások, bizonyos betegségek és gyógyszerek, sokszor viszont az időjárás miatt forgolódunk az ágyunkban.

Így hatnak alvásunkra a frontok

A fronthatás a környezet páratartalmára is befolyással van: melegfront esetén nő, hidegfront esetén csökken ez az érték. Ha nem megfelelő a páratartalom , az alvás felületesebb lesz, többször felriadunk éjszaka, és nehezebben alszunk vissza. Egy átlagos felnőtt szervezet számára a 40-60, gyermekeknél a 60-70 százalékos páratartalom biztosíthatja a hálószobában a kellemes és pihentető alvást, amit persze az időjárás mellett a lakás szerkezete és a szellőztetések gyakorisága is befolyásol.

Az álmatlan éjszakákért sokszor az időjárás a felelős
Az álmatlan éjszakákért sokszor az időjárás felelős

Egy-egy front áthaladásakor a légnyomás is ingadozik, ami szintén befolyásolja pihenésünk minőségét. Sok esetben a vérnyomás is megemelkedik hatására, a szervezet pedig a körülöttünk és bennünk végbemenő változások miatt "riadót fúj", és felébreszt minket. Emiatt nehezen jutunk el az igazán pihentető mélyalvási fázisba.

A fronthatások okozta panaszokat enyhíthetjük a B1-, a D- és az E-vitaminok fokozott bevitelével. A magas kálium- és magnéziumtartalmú ételek is csökkenhetik a fronthatások erősségét: ilyen például a banán, az alma, a burgonya, a szőlő, a kukorica, a tofu, a halak és az olajos magvak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.