Milyen sűrűn kell melltartót mosni?

A tisztítás életünk egyik fontos része. Magunkat, ruháinkat, tárgyainkat, környezetünket időről időre meg kell szabadítani a szennyeződésektől. De milyen gyakorisággal tegyük?

Alábbi válogatásunkból az is kiderülhet, hogy vannak olyan dolgaink, amelyeket gyakrabban kellene tisztítanunk vagy mosnunk, mint ahogyan szoktuk.

Telefonok

Mikor tisztítsuk? Naponta!

Kell-e melltartó? A melltartóviselés egészségügyi hatásaival kapcsolatban sok az ellentmondás, így azt sem lehet egyértelműen eldönteni, hogy éjjel káros-e vagy kifejezetten előnyös. Tudjon meg többet, kattintson!

A kutatások szerint naponta akár 150-szer is hozzányúlhatunk telefonunkhoz . Mivel használat közben a készülékek hőt termelnek, ideális hely a szaporodni vágyó baktériumok számára. Tengerentúli kutatások mintegy hétezer baktériumfajtát találtak 51 különböző telefonon. Ezek legtöbbje az emberi egészségre nem jelentett veszélyt - egy részük azonban sajnos igen.

Találtak a telefonokon például ürülékből származó enterococcust vagy a leggyakrabban földben található pseudomonas baktériumot, amelyek káros fertőzéseket képesek okozni. Az érintőképernyős telefonoknál még rosszabbak a nyomógombos készülékek - a gombok körül lévő nyílásokon át még több baktérium tud elraktározódni és szaporodni. A megoldás: tisztítsuk meg készülékünket naponta legalább egyszer antibakteriális törlőkendővel.

Ágynemű

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mikor tisztítsuk? Hetente egyszer

Álmunkban minden este több millió elhalt bőrsejtet hagyunk párnáinkon és az ágyneműnkön, ami naponta közel egy liternyi izzadságot is felszív. Mind a bőrsejtek, mind pedig az izzadság vonzzák a poratkákat. Ezek ugyan közvetlenül ártalmatlanok, közvetve viszont korántsem: az ezekkel járó allergének ugyanis viszketéshez, orrgyulladáshoz vagy éppenséggel asztmához is vezethetnek. Már emiatt is egyértelmű lehetne, hogy hetente mossuk ágyneműnket.

A friss közvélemény-kutatás mást mond: minden tizedik ember havonta egyszer mossa csak ki ágyneműjét és több mint a megkérdezettek egyharmada legalább két hetet vár a mosások között. A megoldás: legalább 60 fokon kell mosnunk az ágyneműt, a forró vasalás pedig a megmaradt baktériumokkal is végez. Ha esetleg el tudjuk intézni, hogy a száradó ágyneműt napfény érje, az a legjobb: az UV-sugárzás ugyanis végez a mikroorganizmusokkal.

Fontos, hogy milyen sűrűn mossuk a melltartót!
Fontos, hogy milyen sűrűn mossuk a melltartót! Fotó: iStock

Melltartók

Mikor tisztítsuk? Két hordás után.

A melltartó a hónaljak és a mellek alól érkező izzadságot és szennyeződéseket is felfogja, úgyhogy ideálisan kettő, legrosszabb esetben három hordás után ki kell tisztítanunk ezeket, ráadásul nem gépben. A gépi mosástól kevésbé lesz rugalmas és károsítja is a melltartót. Úgyhogy kézi mosással tisztítsuk, hagyjuk szobahőmérsékleten száradni - ne tegyük radiátorra, ne is gondoljunk arra, hogy felmelegítsük, mert ez az anyagát is roncsolná.

Farmerek

Mikor tisztítsuk? Öt hordás után.

A farmerek úgy tartják meg színüket és tartásukat, ha öt hordás után mossuk őket - ha gyakrabban tesszük ezt, gyorsabban fakulnak ki. Hidegebb vízben mossuk őket, mert meleg vízben jobban sérülnek az anyag rostjai. Mosásnál fordítsuk ki őket, hogy védjük a gombokat és cipzárokat. A különleges farmereket egy műanyag zsákba is bedobhatjuk a fagyasztóba egy éjszakára, az is képes megölni a baktériumokat.

Konyhai törlőkendők

Mikor tisztítsuk? Minden használat után.

A törlőkendők a bakteriális fertőzés melegágyai, tele vannak veszélyes mikroorganizmusokkal, E.coli-val és társaikkal, amelyek 40 percenként osztódnak. Ezek optimális szaporodási hőmérséklete 37 Celsius fok, úgyhogy a sütő mellett lévő törlőkendők igazi baktériumtelepek lehetnek. Tavaly az University of Arizona kutatói a konyhai kendők egynegyedében találtak E.coli-t. Az a jó, ha minden használat után 60 fokon kimossuk őket, majd ki is vasaljuk.

Pénztárcák

Mikor tisztítsuk? Hetente.

Köztéren vagy a város bármely pontján, ahol emberek mozognak, könnyűszerrel találhatunk ürülékbaktériumokat, E.coli-t vagy MRSA-t. Még akkor is, ha gyakorta kezet mosunk, könnyen újra tudjuk szennyezni kezünket a pénztárcánkkal, amelyet óvatlanul is sokszor megfoghatunk, vagy szennyezett felületre tehetünk le. Az amerikai St. Petersburg College kutatói pénztárcák tartalmát vizsgálták: a papírpénzek 80 százalékán és a bankkártyák 50 százalékán leltek MRSA-t. (A papírpénzeken több baktérium képes megtapadni, mert a bankkártyákkal ellentétben ezeknek sokkal porózusabb felülete van.) Emiatt érdemes hetente egyszer antibakteriális törlőkendővel végigtisztítani, vagy kimosni, ha olyan anyagú.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra