Akihez könyvet írtak a betegei

Évről évre emelkedik a cukorbeteg gyerekek száma. Sokszor villámcsapásként éri a szülőket, mikor kiderül a diagnózis: 1-es típusú diabétesz. Kati doktornővel, a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház főorvosával - és nem mellesleg Hétpettyes Angyallal -, a Richter Aranyanyu díj egyik díjazottjával beszélgettünk.

A díjat 2011-ben alapította Rácz Zsuzsa író, a Terézanyu-könyvek szerzője és a Richter Gedeon Nyrt. A Magyarországon egyedülálló kezdeményezés célja a nők társadalmi megbecsülésének és önbecsülésének növelése. A díjat olyan nőknek ítélik oda, akik klasszikus, női segítő szakmákban dolgoznak, munkájuk nélkülözhetetlen. Orvosnő kategóriában dr. H. Nagy Katalin főorvos, csecsemő- és gyermekgyógyász, pulmonológus, diabetológus kapta az idei közönségdíjat.

Hallott-e korábban a <a href="https://aranyanyu.hu/" target="_blank">Richter Aranyanyu Díjról</a>?

Két éve egy gyermekgyógyász kolléganőm kapta meg a díjat, ekkor hallottam erről az elismerésről. Meglepett és természetesen nagyon örültem, hogy én is a jelöltek között vagyok: éppen egy fontos továbbképzésen voltam, amelyet óvodák és iskolák vezetőinek tartottunk, amikor megtudtam a hírt. Az, hogy én is megkaptam a díjat, nem csak az én érdemem: egy olyan csapat tagja vagyok, ahol mindannyian azért dolgozunk, hogy mindent megtanítsunk, elmagyarázzunk arról, hogyan kell és lehet együtt élni a cukorbetegséggel. Mi vagyunk a Hétpettyes Angyalok: ez annak a könyvnek a címe, amiben 33 szülő és gyerek írta le a történetét, így köszönve meg a törődést és a biztatást.

Sokszor teljesen váratlanul ér egy családot a gyerek cukorbetegsége, s már csak az intenzív osztályon szembesülnek a ténnyel.

Nagy az ijedtség ilyenkor, nehéz feldolgozni, hogy beteg lett a gyerek, különösen, hogy ezután már semmi sem lesz olyan, mint régen. Meg kell tanulni egy új életformát, oda kell figyelni az étkezésre, be kell adni az inzulint. Ez nagyon ijesztő először, de aztán - különösen, ha a szülő látja, hogy ez a gyereknek nem okoz gondot – a család is lassan megnyugszik. A cukorbeteg gyerekek semmiben nem különböznek a korosztályuktól, csak tudatosabban élnek, és tudják számolni a szénhidrátokat. A jól karbantartott cukorbetegséggel teljes életet lehet élni, ez a célunk. És nem engedjük el a kis pácienseink kezét: nem csak vizsgálatokon találkozunk, hanem klubokat is szervezünk, ahol cukorbeteg gyerekek és szüleik cserélhetnek tapasztalatot.

Egyre több a cukorbeteg gyerek. Mi ennek az oka?

A betegség hátterében 98 százalékban genetikai hajlam áll, amit külső tényezők is befolyásolnak: például a korai mesterséges táplálás, bizonyos vírusfertőzek. A diabétesz kialakulása egyébként egy aránylag lassú folyamat, ám az utolsó időszakban már mutatkoznak a figyelmeztető jelek: ilyen az egyre kínzóbb szomjúság, a gyakori, akár éjszakai vizeletürítés, fogyás. Ezek már utalhatnak arra, valami baj van, oda kellene ezekre figyelni.

A <a href="https://aranyanyu.hu/" target="_blank">Richter Aranyanyu Díj</a> ráirányítja a figyelmet erre a területre is. Mi az, amiben változásra lenne szükség?

Az elfogadásban és a befogadásban. Sajnos, az a tapasztalatom, nehezen fogadják az óvodák, iskolák a cukorbeteg gyerekeket, és mostanában sem javult a helyzet. Félnek attól, mi történik, ha a gyerek rosszul lesz. Félnek a felelősségtől. Pedig ezek a diabéteszes gyerekek a maguk módján szinte mindent tudnak a betegségükről, érettebbek, felelősségteljesebbek a koruknál. Partnerként lehet kezelni őket. Mindent megteszünk azért – s ebben Békés megye talán előrébb jár -, hogy megismertessük ezt a betegséget a gyerekközösségek vezetőivel: fontos, hogy tudják, mivel jár a diabétesz, s hogy nem kell félni tőle. Jó lenne, ha a díj segítene abban, hogy nagyobb legyen a társadalmi tolerancia.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra