Sosem késő törődni az egészségünkkel!

Nemcsak a fiataloknál és középkorúaknál fontos az egészségmegőrzés. A 65 év feletti korosztály szűrővizsgálatai is lényegesek, hiszen pótolhatatlan szeretteink: szüleink, nagyszüleink tartoznak ide, és mind azt szeretnénk, ha még sokáig velünk lennének.

A szűrővizsgálatok jelentősége abban áll, hogy a bajt még annak gyökerénél, gyakran a tényleges tünetek jelentkezése előtt "nyakon csípik". Ha kicsi a baj, az életmódváltásra figyelmeztethet, míg a rosszabb eredmények, esetleg szűrések során felfedezett betegségek kezelése előbb elkezdődhet. Így sokkal hatékonyabbá válik a gyógykezelés, mivel - jó esetben-még nincs előrehaladott állapotban a kimutatott probléma: ez növeli a gyógyulási esélyeket. Ha pedig eredményeink jók, megnyugtathat bennünket a tudat, hogy szervezetünk jól működik, egészségesek vagyunk, tehát valószínűleg megfelelő életmódot folytatunk vagy igen szerencsés génekkel áldott meg minket a sors.

Sokan szorgosan járnak szűrővizsgálatokra gyermekeikkel, vagy szívesebben mennek el fiatalon, középkorúan, de ahogy telnek az évek, valahogy elfelejtünk őrködni egészségünk, testünk felett. Pedig gyermekeinknek, unokáinknak, dédunokáinknak szükségük van ránk, 60-70-80 évesen is. Így ha másért nem, az ő kedvükért járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra, illetve kérdezzük meg háziorvosunkat, nekünk személy szerint milyen ellenőrzéseket javasol.

Kiindulásképpen álljon itt, hogy az ÁNTSZ 51/1997. (XII. 18.) NM rendelete milyen szűrővizsgálatokat javasol 65 év felett:

  • évente az érzékszervek (látás, hallás stb.) vizsgálata
  • kétévente rákszűrések: a mellrákra, és a méhnyakrákra országos vizsgálatokat szerveznek, míg a tüdő- és vastagbélrák kivizsgálására csak azokban a megyékben küldenek behívólevelet, ahol az átlagosnál gyakrabban fordulnak elő az említett betegségek
  • kétévente a panaszt nem okozó ateroszklerózis tüneteinek a vizsgálata (a perifériás artériák tapintása és meghallgatása), ultrahangos áramlásméréssel ("mini- Doppler") a boka-kar index meghatározása
  • kétévente a vesebetegség szempontjából nagy kockázatú személyeknél (magas vérnyomásban, cukorbetegségben szenvedők) szérum kreatinin szint, a kreatinin clearance becsült értékének a meghatározása, vizeletvizsgálat: fehérjeürítés, haematuria meghatározása
  • Ezek csupán ajánlások, és ajánlásuk nem jelenti azt, hogy a szóban forgó vizsgálatok tömegszűrés formájában jelenleg térítésmentesen bárki számára elérhetők. Kérdezzük háziorvosunkat a számunkra elérhető és szükséges szűrővizsgálatokról!
  • az életkorral járó fokozott kardiovaszkuláris kockázat miatt kétévente a rendeletben szereplő vizsgálatok ismétlése
  • ezeken kívül ötven év feletti férfiaknál, ha tünetmentesek, évente érdemes elvégeztetni a prosztataszűrést az urológussal. Igaz, a prosztata a kor előrehaladtával élettanilag is megnagyobbodik, de az arra hajlamosaknál ez daganatképződéshez vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra