Stressz, rosszkedv? Irány a gőz!

Legalább hetente egyszer szakítsunk szaunázásra időt. Félre a kifogásokkal: manapság minden valamirevaló uszodában és konditeremben van szauna.

Nyirkos, ködös nappalok, végtelenül hosszú, jéghideg éjszakák. Lila ujjbegyek és cserepes ajkak. Torokfájás és náthaszezon . Téli depresszió. Fordítsunk hátat a télnek! Szaunázzunk : a finom, illatos meleg a legjobb orvosság átfagyott testünknek-lelkünknek.

Tények és tévhitek a szaunáról: biztosan jól csinálja? Télen az egyik l egjobb dolog a szaunaszezon , sokszor mégis kissé tanácstalanul állunk a kabin előtt, mit illik, hogyan is viselkedjünk, ráadásul nem is gondolnánk, mennyi mindent tudunk rosszul a szaunázásról. Az alábbiakban az egyik ötcsillagos hazai wellnesshotel szaunamesterei segítenek eloszlatni a tévhiteket.

Szaunázni nem csak jó, de egészséges is, szaunázás alternatív gyógymódok szauna fürdő balneoterápia stressz gőzfürdő
Szaunázni nem csak jó, de egészséges is

Miért is jó szaunázni?

  • Mert edzi a szívet és javítja a vérkeringést.
  • Mert erősíti az immunrendszert: a szaunázók sokkal ritkábban kapnak el légúti fertőzéseket.
  • Mert segít feloldani a stresszt.
  • Mert az izzadással távoznak szervezetünkből a méreganyagok.
  • Mert bársonyossá teszi a bőrt.
  • Mert a legjobb és legtermészetesebb orvosság álmatlanság ellen.
  • Mert azizomlázenyhítésében verhetetlen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan szaunázzunk?

  • Mindig hagyjunk elég időt a szaunázásra és az azt követő pihenésre! (Legalább másfél órára van szükség!)
  • Szaunázás előtt zuhanyozzunk le, hogy eltávolítsuk bőrünkről a szennyeződést (izzadság, krém, dezodornyomok). Alaposan törülközzünk meg, és irány a szauna!
  • Az ajánlott hőmérséklet: 80-90 Celsius-fok. Kezdők az alsó padokra feküdjenek, ott alacsonyabb a hőmérséklet.
  • Ha túl száraznak érezzük a levegőt, locsoljunk egy kis vizet a kövekre. A szaunázást még kellemesebbé teszik a dézsa vízébe kevert illatos olajok. (Például fenyő, eukaliptusz, menta.)
  • A legfontosabb szabály: csak addig tartózkodjunk a szaunában, ameddig jólesik a meleg! (Egyszerre legfeljebb tizenöt percet!)
  • Miután elhagytuk a forró helyiséget, hűtsük le magunkat zuhannyal, vagy merítkezzünk meg a medencében.
  • A rendszeresen szaunázók többször egymás után visszamehetnek a szaunába, a hűtés azonban minden menet után kötelező!
  • Szauna után zuhanyozzunk le, dörzsöljük magunkat szárazra, és kenjük be testünket ápolóval. Húzzunk jó meleg ruhát, hogy meg ne fázzunk, és pihenjünk csukott szemmel legalább egy negyedórát.
  • Igyunk sok folyadékot, lehetőleg szénsavmentes ásványvizet.

Gőzfürdő, szauna - miben különböznek?

A szaunában (amit száraz gőznek is szoktak nevezni ) jóval magasabb a hőmérséklet (körülbelül 90 fok), a relatív páratartalom pedig sokkal alacsonyabb (körülbelül 30 százalékos), mint a gőzfürdőben, ahol 40-60 fok van, viszont a relatív páratartalom akár a 80 százalékot is elérheti.

A szauna erősen, a kevésbé forró, nedves gőz kíméletesebben izzaszt . Jótékony hatásuk hasonló, mindenki aszerint válasszon közülük, melyikben érzi jobban magát. Gőzfürdőzésre sajnos kevés helyen (leginkább a gyógyfürdőkben) van lehetőség, bár már léteznek többfunkciós szaunakabinok is, amelyek száraz és nedves gőz előállítására egyaránt alkalmasak.

Testünket és lelkünket is melegíti a szaunázás télen, szaunázás alternatív gyógymódok szauna fürdő balneoterápia stressz gőzfürdő
Testünket és lelkünket is melegíti a szaunázás télen

Kinek jótékony, kinek káros a gőz?

Dr. Ürögi Andrea, reumatológus szakorvos: A gőzfürdő és a szauna rendkívül hatékony lehet az ülőmunkát végzőknél oly gyakori izomgörcsök, izomcsomók fellazítására. Hát még, ha úszással és egy jó kis masszázzsal is kiegészítjük! Fontos, hogy az egészséges fürdőző se tartózkodjon a gőzben egyszerre 10-15 percnél tovább. Nem szabad gőzfürdőbe menni a magas vérnyomásban, szívbetegségben, daganatos betegségben, fertőző bőrbajban szenvedőknek, és azoknak sem, akiknek nyílt seb (például lábszárfekély) található a testén.

Megbetegíthet a fürdő?

Dr. Csaba András szülész-nőgyógyász: A meleg vízben könnyen elszaporodhatnak a kórokozók, de ez nem azt jelenti, hogy veszélyes lenne az uszodák, fürdők használata. Alapszabály: gőzfürdőben, szaunában mindig törülközőre üljünk! Aki hajlamos a gombás megbetegedésre, fürdés után az intim testtájakat az ezekre a területekre kifejlesztett gombaellenes szerrel kezelje. Még hatékonyabb megoldás a speciális gombaellenes oldattal átitatott tampon használata. A gomba elleni szerekkel kapcsolatos bővebb felvilágosításért forduljon nőgyógyászához. Haladéktalanul keresse fel orvosát, ha bármilyen nőgyógyászati panasza van a gőzfürdő vagy az uszoda használatát követően!

Miért szépít a gőz?

Tipp Kedve támadt a szaunához, gőzfürdőhöz? Látogasson el a szauna.lap.hu vagy a gőzfürdő.lap.hu oldalakra, hogy megtudja, merre található a közelében! Margittai Éva, kozmetikus: A gőzfürdőzés során folyadékot vesz fel a bőr, a nedves gőz tehát hidratál. (Vigyázat, a túlzásba vitt gőzfürdőzéssel, szaunázással épp az ellenkező hatást érjük el!) A meleg kitágítja a pórusokat, ezért a gőz után a krémek, pakolások könnyebben felszívódnak. A meleg gőz azért is jótékony hatású, mert vérbőséget idéz elő, így több tápanyagot, oxigént tud felvenni a bőr. Rendszeres gőzfürdőzés hatására gyorsul a hámréteg cserélődése, az új sejtek képződése: a bőr rugalmassá, bársonyossá válik.

Szauna utáni pakolás: egy evőkanál mézet keverjünk össze egy deci natúr joghurttal. Fél óra elteltével mossuk le langyos vízzel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra