Hárs: virága, méze, ága is gyógyít!

A hársfa igazi jó barátja az embernek: nemcsak virágából készült gyógyteája jelent elixírt a téli megfázások idején, hanem méze is; porított ága, az orvosi szén emésztési bajokra gyógyír, puha fájából pedig templomok szobrait faragják. Ismerjük meg gyógyhatásait!

A hársfák (Tiliaceae) közül kettő gyógyászati jelentőségű: a kislevelű hárs vagy szádokfa és a nagylevelű hárs. E két faj virága tartalmazza a legtöbb hasznos vegyületet, az ezüsthárs virága csak ipari célokra használható, gyógyászati célokra nem alkalmas!

A három hársfajt könnyű elkülöníteni egymástól. A kislevelű hárs (Tilia cordata Mill.) leveleinek színe és fonákja kopasz, szőrtelen, az érzugokban levő szőröcskék barnák vagy vörösek. A nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos Scop.)levelei nagyobbak, ugyancsak kopaszak, de az érzugok szőrei fehérek. Az ezüsthárs leveleinek a fonákja molyhos, fehér, ezüstszínű.

Akác, bodza, jázmin A májusi menyasszonyok nemcsak a májust teszik csodálatossá virágba borult lombjukkal és illatukkal, hanem a téli, náthás időszakot is, amikor virágaikból gyógyteát készítünk. Ismerje meg gyógyhatásaikat, kattintson! A fa felhasználandó részét, a kellemes illatú virágzatot a murvalevéllel együtt június folyamán gyűjtik, a teljes virágzás előtti időszakban. A már későn gyűjtött virág száradás közben lehullajtja szirmait, de túl sok bimbó sem lehet a szárított virágok között. Először a nagylevelű hárs virágzik, majd a kislevelű.

Nagyobb tömegű áru kezelésekor az arcot megnedvesített vászonnal, a szemet védőszemüveggel óvjuk a virágpor és a szőrképletek izgató hatásától. A leszedett virágokat 2-3 cm vastag rétegben kiterítve, szellős, lehetőleg árnyékos helyen kell megszárítani és tüll, vászon vagy papírzacskóban tárolni felhasználásukig.

A hársvirág hatóanyagai

A hársfavirág tartalmaz flavonoidot (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat), illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt), cseranyagot és nyálkaanyagot.

A növényben megtalálható flavonoidok antibakteriális hatásúak, ezért meghűléses betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Nyálkaanyagai serkentik az immunrendszer működését.

A hársfavirág teája hatásos izzasztószer meghűléses megbetegedések esetén. A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és nyugtató hatású, ezért esti italnak is kiváló. Nagyon kellemes a fürdővízbe vegyítve is.

Gyógytea készítése

Virágát leforrázva használják melegen, lehetőleg mézzel édesítve, izzasztó tulajdonságai miatt, hűléses, lázas állapotokban. 2,5 dl vízhez egy csapott evőkanál teafű szükséges, nátha esetén naponta 2-3 csészével igyunk, 4-5 napon keresztül. Izzasztás céljábból forrón célszerű inni, ágyban fekve, betakarózva. Görcsoldásra, emésztésjavításra étkezés után igyunk egy csészével.

A hársfatea emésztésre is megfelelő gyógyír

A hársfatea emésztésre is megfelelő gyógyír

Társítható egyenlő arányban a fekete bodza (Sambucus nigra) virágaival. Ez fokozza a szervezet védekezőképességét, biztosítja a folyadékpótlást, influenzás betegeknek javallott.

Hársfavíz

A "hársfavíz" (Aqua Tiliae decemplex) 100 g hársfavirágból (Tiliae fos) 30 g etilalkoholból és 1 liter vízből készül. Használatakor vízzel tízszeresére hígítjuk, ebből napjában többször 10-15 g-ot adunk légcsőhurutban, hűlésekben.

Hársméz

A hársfa virága kiváló mézelő, a hetedik évtől adja a legjobb mézet. A hársméz rendelkezik a legerősebb gyulladásgátló hatással, emellett enyhíti a lázas betegségek tüneteit.

Orvosi szén

A hársfafajok fatestéből készül az orvosi szén egyik fajtája. Az ágat teljesen elégetik, majd a visszamaradt faszenet porrá törik. Gyomorsavtúltengésnél, bélfertőzéseknél, puffadásnál, hasmenésnél fogyasztják, egy evőkanálnyit vízben elkeverve étkezés előtt.

Hársvirág szörp készítése:

Egy 5 literes üveget megtöltünk alaposan megmosott hársvirággal. Rászeletelünk 2 nagy citromot. Ráöntünk 2 kg kristálycukrot, és 3 liter előzőleg felforralt, lehűtött vizet. Beleteszünk 1 kávéskanál citromsavat , és 1 kávéskanál borkősavat. Szalvétával kötjük le, hogy szellőzni tudjon. 3 napig érleljük, közben naponta 4-5 alkalommal megkeverjük. Amennyiben hosszú hónapokra szeretnénk majd eltenni, utolsó nap keverjünk bele 1 mokkáskanál nátrium-benzoátot. A harmadik nap után leszűrjük, üvegekbe töltjük, és ledugaszoljuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.