Mi az a helyreállító jóga?

A jóga egy különleges fajtája azoknak is ajánlott, akik korábban nem jógáztak, akik sérülés után igyekeznek visszaszerezni a mozgékonyságukat, vagy akik krónikus betegség miatt kíméletesebb mozgásra vannak ítélve. A helyreállító jóga lényege, hogy különböző eszközök segítségével végezhetőek a gyakorlatok.

A modern helyreállító jóga B.K.S. Iyengartól származik, aki egy külön jógatípus névadója is. Iyengar azt javasolta a tanítványainak, hogy használjanak segédeszközöket ahhoz, hogy az ászanákat (pózokat) minél tökéletesebben végrehajthassák. Ez pedig segíthet abban, hogy az ászanákat túlzott megerőltetés vagy sérülés veszélye nélkül kitartsuk.

A helyreállító jógánál jelentősen csökkenhet a fájdalom rizikója is. Használhatunk például speciális "téglákat", amelyekre támaszkodhatunk, öveket vagy pántokat, de emellett akár székeket, padokat, vagy akár a falat is. Egyéb jógatípusokkal összehasonlítva sokkal lassabb, több odafigyelést és koncentrációt igényel, de ez az izmok kíméletes, de hatékony igénybevételét teszi lehetővé.

Melyik jógafajtát válasszuk? Aki még soha nem jógázott, az könnyen összezavarodhat a sokféle stílus, irányzat láttán. Természetesen mindegyiknek vannak előnyös hatásai, de honnan tudhatjuk, hogy nekünk melyik a legmegfelelőbb? Olvassa el cikkünket , segíteni fog. Milyen előnyei lehetnek a helyreállító jógának? Az izmok, az egyensúlyérzék, a rugalmasság, a hajlékonyság fejlesztése mellett segít javítani a tartásunkat is. Mivel lassabb és koncentráltabbak a gyakorlatok, ezért ez a jógatípus nagyszerű hatással van a keringésünkre, az idegrendszerünkre is.

A lassú és nagy koncentrációt igénylő gyakorlatok segítenek "kiüríteni" az agyat, ennek köszönhetően csökkenti a szorongást, a stressz tüneteit, növeli a testtudatot, és az álmatlanság ellen is hatásos.

A helyreállító jóga során alkalmazott bizonyos gyakorlatok jótékonyan hathatnak egyes testrészekre, például a csípőre, a derékra vagy a hátra, és így csökkenthetik akár a krónikus fájdalmat is. A helyreállító jógát bármely korosztályba tartozók elkezdhetik, akár az idősebbek is, akik valamilyen krónikus betegséggel küzdenek, esetleg baleset vagy sérülés után lábadoznak.

Nagy előnye, hogy egyszerű ászanákból áll, és könnyen megtanulható. A helyzeteket akár 10 percig is kitarthatjuk. Mivel a helyzetek segítenek ellazulni, relaxálni, érdemes őket egy nehéz, stresszes nap után gyakorolni.

A leggyakoribb ászanák

A párnával vagy takaróval alátámasztott gyermek póz:

A lazító, relaxáló hatású hullapóz:

A lábakat a falnak támasztva:

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti felében-harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatarok is kialakulhatnak. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra