Mire jó az eukaliptusz?

Nem csak a koalának fontos az eukaliptusz, hiszen ez az ausztrál növény számos pozitív hatással rendelkezik. Lássuk, mik ezek a remek tulajdonságok!

Ez a csodás növény Ausztráliában és Tasmániában őshonos, de ma már az egész világon elterjedt. Elsősorban a levelekben lévő esszenciális olajok miatt használjuk.

Mit kell róla tudni?

Ezeket főzze, ha megfázott A konyha egy valóságos házipatika: divatos cseppek és porok, szopogatós cukorkák mellett vagy helyett próbáljon ki néhány víruspusztító ételt és italt is!

Az eukaliptusz levelének illóolaját (cineolt), cserzőanyagait, a benne lévő triterpéneket, floroglucin származékokat használjuk. Az illóolaj összetétele és aromája eukaliptuszfajonként változik. A növénynek több mint 500 fajtája létezik, nagy részük természetes területén, Ausztráliában. Rendkívül gyorsan nő, szereti az agyagos talajt és ha sok víz áll rendelkezésére. Az ausztrál őslakosok a kietlen vidékeken szomjúságokat oltották vele, hiszen remek vízmegkötő hatása van. Ezt a képességét Európában a mocsarak kiszárítására használták.

Az eukaliptuszt elsősorban légúti megbetegedések ellen alkalmazzák
Az eukaliptuszt elsősorban légúti megbetegedések ellen alkalmazzák

Mire használjuk?

Az eukaliptusz legfontosabb gyógyító hatását az illóolajában rejti. Fűszeres illata és kesernyés íze van. Európában a 19. században fertőtlenítésre használták, valamint toroköblítőnek, torokgyulladásra, asztma és tüdőtágulás kezelésére is alkalmazták.

Manapság főként megfázás , meghűlés esetén érdemes alkalmaznunk, azonban fontos tudni, hogy két évnél fiatalabb gyermekeknek, várandós vagy szoptató nőknek nem szabad adni! Antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, emellett kiváló köptető és görcsoldó hatásai is ismeretesek. Légúti megbetegedések esetén inhalálásra és fogászatban szájöblítésre is alkalmas. Kivonatával sebeket, keléseket is kezelnek. A légzőszervi- és bőrfertőzések ellen bizonyítottan hatékony, emellett a láz ellen is segít.

Hogyan használjuk?

Az eukaliptuszt számos módon felhasználhatjuk.

Főzetként: csészénként forraljunk 3-4 levelet 10 percig egy fedett lábosban, majd naponta háromszor fogyasszunk belőle, ha megfáztunk, náthásak vagyunk, bedugult az orrunk, fáj a torkunk, vagy ha más légúti megbetegedéssel küzdünk.

A mellkasba dörzsölve: 10 csepp eukaliptuszolaj és 30 ml mandulaolaj keverékével dörzsöljük be a mellkast megfázás, hörghurut , asztma esetén.

Inhalálásra: egy nagyobb edényben forraljunk vizet, adjunk hozzá 10 csepp esszenciális olajat vagy 6 levelet és ennek gőzével inhaláljunk, ha megfáztunk.

Borogatásként: egy törölközőt itassunk át 10 csepp esszenciális olajjal és 60 ml vízzel, ezzel fedjük le a gyulladásokat, égési sérüléseket, fájó ízületeket.

Fontos! Az esszenciális olajat semmiképp se alkalmazzuk belsőleg, mert kis mértékben is halálos lehet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra