Egy ritka, az arc megduzzadásával járó betegség esetében plasztikai sebészet helyett kiválóan alkalmazható az A típusú botulinum toxin (Botox).
Dr. Gianpaolo Tartaro és kollegái kutatásuk során A típusú botulinum toxint alkalmaztak a massetericus izomhipertrófiában (MMH) szenvedő betegek esetében. AZ MMH az arcizmok fájdalmatlan duzzadásával jár, aminek következtében a betegek arcvonásai torzulnak. Az MMH oka egyelőre ismeretlen, eddigi egyetlen kezelési módszere pedig a plasztikai műtét volt.
A Botox márkanéven ismert botulinum toxint leggyakrabban a szépészeti gyógyászatban alkalmazzák, ráncok eltüntetésere. A Botoxot az izomba fecskendezve ugyanis a toxin blokkolja az idegi pályákat, ami az izmok elernyedését okozza.
A kutatás során a tudósok a Botoxot a duzzadt arcizmokba fecskendezték, ami így jelentősen csökkentette a duzzanatot, már 20 nap elteltével. A kezelések alatt semmiféle komplikáció nem adódott, és a betegek mind rendkívül elégedettek voltak az eredménnyel.
"A kutatási adatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a botulinum toxin A kiválóan alkalmazható az MMH által okozott arc deformitások kezelésére. A módszer egyszerű, alig invazív, és mellékhatásoktól mentes" - nyilatkozta Dr. Tartaro.