A fájdalom sok pénzt visz el

A gyógyszeripar Magyarországon négyszer annyit költ kutatás-fejlesztésre, mint az IT-szektor, és háromszor annyit, mint az autóipar - írta a Világgazdaság Bodrogi József egészségügyi közgazdász tanulmánya alapján.

A klinikai vizsgálatok teljes vizsgálói költsége 64,5 milliárd forintot tett ki 2014-2015-ben Magyarországon. A fájdalomterápia területén költötték a legnagyobb összeget egy betegre, de az onkológiai vizsgálatokra kerültek összességükben a legtöbbe az innovatív gyógyszergyártók számára.

gyógyszerkutatás
Tízmilliárdokat költenek Magyarországon is a gyógyszercégek kutatásra

Mint azt a vg.hu cikke írja, az Európai Unió a gyógyszeripari innovációs versenyben lemaradásban van az észak-amerikai és az ázsiai országokhoz (Japán, Szingapúr, Kína, India) képest. Az EU döntéshozói 2000-ben, a Lisszaboni Dekrétumban azt tervezték, hogy az unió 2010-re visszaszerzi korábbi pozícióit, a cél elérése azonban nem sikerült. A kelet-közép-európai régió (Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Szerbia) viszont stabilizálta magát. A tanulmány szerint hazánkban 2012 óta folyamatosan nő a klinikai vizsgálatok száma: 2012-ben 307-et végeztek, 2015-ben 349 vizsgálati kérelemre adtak engedélyt a hatóságok.

Korábban az onkológiai vizsgálatok kerültek arányosan is a legtöbbe, azonban 2014-ben trendváltás történt, a fájdalomterápiás készítmények voltak a legdrágábbak: egy betegre 5,6 millió forintot költöttek, míg egy onkológiai beteg klinikai vizsgálata 2,2 millió forintba került. A harmadik legdrágábbnak a bőrgyógyászati vizsgálatok bizonyultak, ott betegenként 1,9 millió forintot költöttek a gyógyszercégek.

Akár több éves munkával felfedezni egy vegyületet, egy új hatóanyagot, csak az első lépés egy új gyógyszer piacra dobása felé. Ahhoz, hogy biztonságos és hatásos gyógyszereket kapjanak a betegek, több éves ellenőrzésen, engedélyeztetésen kell átesniük. Részletek!

A klinikai vizsgálatoknál Magyarország kedvező helyzetben van, ezt jelzi, hogy a legnagyobb innovatív gyógyszergyárak szinte mindegyike alapított leányvállalatot. A gyógyszeripari vizsgálatok az állami büdzsét is gazdagítják évi 35-39 milliárd forinttal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra