Jogosan gondolhatnánk, hogy mivel a nyáltermelés az ételek megemésztését segíti elő, az akkor indul be, ha eszünk valamit, vagy számunkra csábító ételt látunk, esetleg annak illatát érezzük. A hányinger ezzel a folyamattal éppen ellentétes, ezért furcsa belegondolni, hogy émelygéskor is valami hasonló történik a szánkban. A szakértők szerint azonban logikus, mivel a hányingerrel kapcsolatos nyáladzás az evéssel azonos emésztési láncreakció része. "A szervezet megpróbálja megoldani a problémát, akármi is okozza azt, vagyis bizonyos értelemben megpróbálja megemészteni" - magyarázta dr. Isaac Eliaz, aki a nyugati és a keleti orvoslást övező, úgynevezett integratív gyógyításban hisz. "Az emésztés a szájban kezdődik a nyálelválasztással. A nyál nagymértékben tartalmaz amilázt, ami egy fontos szénhidrátbontó emésztőenzim. Ezért bármi is váltja ki a hányingert, az emésztés részeként beindul ez a folyamat."
Ezzel azonos időben a hányinger stimulálja a bolygóideget, amely végigfut az agy felől a nyakon lefelé, hogy "tájékoztassa" az agyat a test állapotáról. Gyomorrontáskor szintén aktivizálódik a paraszimpatikus idegrendszer, amely irányítja az emésztést vagy éppen a sírást és más, akaratunktól független funkciókat. Ebben az esetben ez indítja be az emésztést vagy a nyálfolyást.
"Amikor elkezdünk fokozottan nyáladzani, és úgy érezzük hányingerünk van, a túl sok nyálat kiköpjük. A nyál lenyelése váltja ki ugyanis a hányást . Vagyis a nyál kiköpésével segíthetünk megfékezni a hányást, enyhíthetjük ezt az állapotot. Mi ezt a kínai tradicionális orvoslásban váladékfelhalmozódásnak és gyomornyálkának nevezzük" - fűzte hozzá az orvos.