A hosszúkás fejforma erről árulkodik

A neandervölgyi ember DNS-e a mai napig megtalálható bizonyos emberekben, akiknek a koponyaformája is árulkodhat az örökségükről.

A neandervölgyi ember tudományos megítélését máig komoly viták övezik. Az általánosan elfogadott nézet szerint az emberfélék egy fajának számítottak, és nagyjából 28 ezer évvel ezelőtt haltak ki. Mások azonban úgy vélik, hogy nem külön fajról, hanem a Homo Sapiens alfajáról van csak szó, amely ráadásul nem is tűnt el teljesen, hanem keveredett a Homo sapiens sapiens alfajjal, külön rasszt létrehozva.

Kiderült, mi okozta a Homo erectus vesztét Részben "lustasága" vezetett a Homo erectus (felegyenesedett ember) kihalásához - állítják az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatói. Kattintson a részletekért!

Mégsem tűnt el teljesen a neandervölgyi

Ez utóbbi feltételezést erősíti meg az is, hogy a kutatók szerint a neandervölgyi ember génállománya az európai lakosság nagyjából 2 százalékában is megtalálható. Ez a felfedezés igazolja, hogy a modern emberek elődei képesek voltak utódot nemzeni a neandervölgyiekkel, leszármazottaikban pedig a mai napig azonosítható a kihalt alfaj genetikai öröksége.

Korábbi kutatások igazolták, hogy ezek az emberek az átlagosnál ellenállóbbak bizonyos fertőzésekkel szemben, az új kutatás viszont arra világított rá, hogy a gének az agy- és fejformára is hatással vannak.

Őseink a neandervölgyi emberekkel is keveredhettek
Őseink a neandervölgyi emberekkel is keveredhettek

Dr. Simon Fisher és kutatócsoportja közel 4500 európai ember koponya MR-képét hasonlította össze a genetikai adataikkal. Két olyan gént (UBR4, illetve PHLPP1) sikerült azonosítani, amely a neandervölgyiek örökségéből származik, és befolyásolja az agy, valamint a koponya alakját: jellemzően hosszúkásabb fejformát és laposabb fejtetőt eredményez. A kutatók szerint annak azonban nincs jele, hogy a neandervölgyi gének a kognitív képességekre is hatással lennének.

Forrás: Independent

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra