A túlsúllyal küzdők ezért éhesek folyton

A túlsúlyos emberek hosszabb idő után érzik magukat jóllakottnak, mert emésztőcsatornájukban kevesebb a telítettségérzetet okozó hormonokat termelő sejt, mint a normális testsúlyúakéban - állapították meg a Bázeli Egyetem kutatói.

Evés közben a felső gyomor-bél traktus nyálkahártyájában lévő speciális sejtek telítettségért felelős hormonokat szabadítanak fel. Ennek köszönhetően jön létre a központi idegrendszerben a telítettség érzése. Az erősen túlsúlyos emberek szervezetében azonban jóval kevesebb hormon termelődik, ezért lassabban telítődnek.

Mi a különbség a túlsúly és az elhízás között? Részletek itt.

A bázeli kutatók a Liverpooli Egyetem szakértőivel közösen jöttek rá, hogy mi áll az alacsony szintű hormonkiválasztás hátterében: a túlsúlyosak kevesebb speciális sejttel rendelkeznek, mint a normál testsúlyúak. A csökkent sejtszám alapján a Bettina Wölnerhanssen vezette kutatócsoport arra jutott, hogy a túlsúlyosoknál megváltozott az úgynevezett transzkripciós faktorok egyensúlya, amelyek normál esetben arról gondoskodnak, hogy megérleljék a telítettséghormonokat termelő sejtekhez szükséges őssejteket.

A túlsúlyos emberek szervezete kevesebb telítettségérzésért felelős hormont termel
A túlsúlyos emberek szervezete kevesebb telítettségérzésért felelős hormont termel

A tudósok 24 normál testsúlyú és 30 erősen túlsúlyos ember szövetmintáját elemezték - utóbbiak esetében egy testsúlycsökkentő műtétet megelőzően és követően is. A gyomor-bypass műtét vagy a gyomorszűkítő beavatkozás után ismét növekedésnek indult a telítettséghormon termelése. A vizsgálatok szerint az operáció után a transzkripciós faktorok egyensúlya és a hormontermelő sejtek száma is helyreállt.

"Sajnos a túlsúlyosokat gyakran megbélyegzik, mondván: hiányzik az önkontrolljuk, és fegyelmezetlenül táplálkoznak" - mondta Wölnerhanssen. A tanulmány megmutatta, hogy strukturális különbségek vannak a normál súlyúak és a túlsúlyosak között, ami megmagyarázhatja a túlsúlyosak esetében a telítettségérzet hiányát. A kutatók eredményeikről a Scientific Reports című szaklapban számoltak be.

Mi történik szervezetünkkel, ha éveken, akár évtizedeken keresztül túlsúllyal küzdünk? Részletek itt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra