Az Archives of Surgery szaklapban megjelent tanulmány eredményei arra utalnak, hogy a nem perforált féregnyúlvány-gyulladás eltérhet a perforált appendicitisztől. A gyermekkori nem perforált féregnyúlvány-gyulladás, melyet hagyományosan sürgősségi műtéttel kezelnek, inkább a felnőttkori nem perforált divertikulitisszel áll rokonságban, amelyet többnyire antibiotikummal kezelnek.
"Azt feltételezik, bár még sosem bizonyították, hogy az appendicitisz mindig perforálódik, amennyiben nem végeznek időben féregnyúlvány eltávolító műtétet" - számolnak be a szerzők. "Egyre több bizonyíték utal azonban arra, hogy nem ez a helyzet."
A gyermekkori appendicitisz és a felnőttkori divertikulitisz számos hasonlóságot mutat, többek között a vastagbél higiéniája és a rostszegény étrend tekintetében. A kutatók e hasonló epidemiológiai jellemzők miatt kezdték vizsgálni a két állapot közötti hasonlóságot. Az amerikai kórházi elbocsátások alapján készített statisztikai mintavétel összefüggést mutatott ki a nem perforált appendicitisz és a nem perforált divertikulitisz között.
A vizsgálathoz az úgynevezett kointegrációs módszert alkalmazták. A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) által évente összeállított kórházi elbocsátási felmérések felhasználásával 27 év adatait elemezték 1979 és 2006 között. Az elemzés során az országos adatokat összevetették a regionális adatokkal, hogy kizárhassák a véletlen lehetőségét illetve a korreláció esélyét.
Az elemzés azt mutatta, hogy bár a felnőtt nem perforált divertikulitisz és a gyermekkori nem perforált appendicitisz éves előfordulási aránya nagymértékben változott az elmúlt 25 évben, hosszútávú trendjeik ugyanazokat az általános mintákat követték összességében és regionálisan egyaránt. Az elemzés érdekessége az, hogy a statisztikusok és közgazdászok eddig csak a nemzetközi pénzügyben, makrogazdaságtanban és más területeken alkalmazták, az egészségügyben még soha.
"A gyermekkori appendicitisz és a felnőttkori divertikulitisz a jelek szerint hasonló betegségek, ami közös patogenezist sejtet a háttérben" - írják a szerzők. "Az appendicitisz esetében a betegség perforálódása nem feltétlen kimenetele a nem perforált appendicitisz késleltetett kezelésének. Ha az appendicitisz ugyanolyan patofiziológiai folyamatot mutat, mint a divertikulitisz, a műtét helyett reagálhat az antibiotikum kezelésre."
A féregnyúlvány-gyulladás, vagy köznapi nevén vakbélgyulladás a jobb alhasi területen jelentkező fájdalmas gyulladás, amely általában 10 és 30 év közötti embereket érint. Ez a sürgősségi hasi műtétek első számú oka. Az appendicitiszt a féregnyúlvány (appendix) elzáródása váltja ki. Az elzáródásnak számos oka lehet, többek között széklet, hasi trauma vagy gyulladásos bélbetegség.
A főként 60 éven felüliekben jelentkező divertikulitisz esetén a gyomor-bél traktus nyálkahártyáján kialakuló tasakok gyulladásba jönnek, időnként elfertőződnek. Általában antibiotikummal kezelik. A tanulmány a korábbi általános vélekedéssel szemben arra a következtetésre jutott, hogy a perforált féregnyúlvány-gyulladás nem a nem perforált féregnyúlvány-gyulladás továbbfejlődése, amit a sebészeti beavatkozás késleltetése okozott.
A szerzők szerint mindkét betegség előfordulása nőtt az utóbbi időben, ami a higiénia fejlődésével magyarázható a nyugati világban a magasabb társadalmi-gazdasági státuszú populációkban, ahol a gabona feldolgozása miatt kevesebb az étrendi rost mennyisége az élelmiszerekben.
Animáció: HáziPatika.com