A technika eltér a hagyományos oltóanyagokban alkalmazott élettelen vagy inaktív vírusoktól. A Vanderbilt Egyetem kutatói a legfrissebb számában közzétett tanulmányukban egy olyan fehérje felhasználásával mutatták be az új módszert, amely a légzőszervi óriássejtes vírus (RSV) felszínén található. Az RSV vírus az alsó légúti fertőzések első számú kórokának számít, amely mintegy 65 millió fertőzést és több százezer halálesetet okoz évente, főként a gyermekekben és az idősekben. Az RSV káros hatása részben a vírus felszínét borító F-proteinnek köszönhető. Ez a fehérje teszi lehetővé, hogy a vírus behatoljon a sejtek citoplazmájába, és ennek köszönhető a sejtek összetapadása is, ami megnehezíti a vírus elpusztítását.
A szervezet az RSV elleni természetes védelme ezért az F-proteint célozza. A kutatók eddig azonban nem tudtak olyan oltóanyagot létrehozni, ami az F-proteint eljuttatja a szervezet specializált immunsejtjeihez. Ha ez sikerül, az F-protein olyan immunválaszt válthat ki, amire a szervezet "visszaemlékezik", amikor az igazi vírussal fertőződik.
A kutatók 21 nanométer széles és 57 nanométer hosszú, miniatűr arany rudacskákat hoztak létre, amelyek szinte teljesen ugyanolyan formájúak, mint a vírus. Az arany nanorudacskákat az RSV F-proteinjével vonták be, ami a nanorudak fizikai és kémiai tulajdonságai miatt erősen kötődött a felülethez.
Amikor a szakértők azt vizsgálták, milyen hatékonysággal képesek a nanorudak eljuttatni az F-proteint a dendritikus sejtekhez , kiderült, hogy a fehérjével borított rudacskák jelentősen nagyobb mértékű T-sejt szaporodást váltottak ki, mint a bevonat nélküli rudacskák vagy önmagában az F-protein.
A kutatást vezető James Crowe professzor szerint ez nem csak azt bizonyítja, hogy az F-proteinnel bevont nanorudak képesek utánozni a vírust, és immunválaszt kiváltani, hanem azt is, hogy nem toxikusak, ami jelentős biztonsági előnyt jelent, ami megnöveli a fejlesztés emberi oltóanyagként való alkalmazásának esélyét.