Drogproblémái miatt halt meg Shakespeare?

William Shakespeare, a drámaírók fejedelme 1564. április 23-án született Stratford-on-Avonban. Apja kereskedő és kesztyűkészítő volt, aki pár évig még a polgármesteri tisztséget is viselte, anyja, Mary Arden, nemesi család származéka. Mondhatni a kis Will jó családba született. És 52 évvel később (1616. április 23-án) titokzatosan távozott.

Amilyen világosak a mester születésének körülményei, annyi homály veszi körül a távozását. Halálának pontos oka máig rejtély. John Ward, a stratfordi Szentháromság templom (ahol Shakespeare-t eltemették) plébánosa, azt írta a naplójába, hogy „Shakespeare, Drayton, és Ben Jonson vidám találkozót tartott, s úgy tűnik, túl sokat ittak, mert Shakespeare-t elvitte a láz, amit összeszedett”. Ward, azonban egy önjelölt Shakespeare rajongó volt, aki a naplóbejegyzést ötven évvel Shakespeare halála után vetette papírra. A legtöbb történész egyetért benne, hogy ez egy alaptalan anekdota. Ugyanakkor a drámaíró halálának évében súlyos tífuszjárvány tört ki, az úgynevezett "új láz", ami hitelességet kölcsönöz Ward történetének.

Dr. John Hall, Shakespeare orvosa és veje által hátrahagyott információk alapján az angol kutató C. Martin Mitchell arra következtet, hogy valószínűleg természetes okok, agyvérzés vagy gutaütés van a háttérben, amely gyorsan rosszabbodott, és hamarosan végzetessé vált.

Shakespeare 52 évet élt egy olyan világban, ahol a pestis, a szifilisz, a tífusz, a skorbut, a tuberkulózis, a himlő, a malária, a vérhas és a fogfájás jelentősen megrövidítette az életkilátásokat, s az átlagéletkor a harmincöt év volt. Azaz Shakespeare jó, viszonylag hosszú és egészséges élet élt.

Shakespeare Hamletjében Ophelia kijelenti, hogy a rozmaring fejleszti az emlékezőképességet. A tudósok most megerősítették: a fűszernövény illóolaja fokozza az éberséget és a számtani készségeket. Részletek! Más feltételezések szerint az írónak drogproblémái is lehettek. A háza környékén cseréppipák maradványait találták meg, amelyek utalhatnak a drogfogyasztásra. Különösen, hogy egyes szonettjeiben utalásokat véltek felfedezni a kábítószer használatára. A 76. szonettban például egy „bizonyos gyomról” van szó. (Itt elérhető a szonett magyar fordítása .)

Nem nehéz elképzelni, hogy Shakespeare talán marihuánát, vagy kokaint használt alkotási készségének gerjesztésére, ahogy ez a kreatív tevékenységet folytatók között ma sem ritka. Ezen az állásponton van Dr. Francis Thackeray, a University of Cape Town professzora, és a dél-afrikai rendőrség szakértői is, akik a birtokukba került pipák maradványait vizsgálták.

Valószínűleg örökké titok marad, mi okozta Shakespeare halálát

Thackeray elemzése a pipákban dohány, kámfor és mirisztinsav nyomait mutatta ki, utóbbi olyan növényekben található meg, mint a szerecsendió, amelynek ismertek hallucinogén tulajdonságai. A pipákban kimutatták a marihuána hatóanyagával rokon vegyületeket. A kábítószer elérhető volt Britanniában Shakespeare idején, hiszen a kendert használták papír, kötél és ruházat készítésére is. De végül, Thackeray csak annyit állapíthatott meg, hogy Shakespeare tisztában lehetett a kábítószer létezésével és azzal is, hogy mire használható.

A halál okának, s ebben bármifajta kábítószernek a szerepéről csak a bárd maradványainak exhumálásával lehetett volna bizonyítékot szerezni, de ezt kizárja a végakarat.

De lehet, hogy Shakespeare rákos volt, egy ritka tumor támadta meg, legalább is egy német akadémikus elmélete szerint. Hildegard Hammerschmidt-Hummel, a Mainzi Egyetem angol irodalom professzora az író két ismert portréjára, mellszobrára és halotti maszkjára hivatkozva állítja, hogy azok alapján egyértelműen adódik a következtetés, hogy Shakespeare limfómában szenvedett. A négy arcmáson, köztük a halotti maszkon jól látható egy daganat a bal szem alatt. Szerintük a nyirokrák legalább 15 évig kínozhatta, míg végül meghalt tőle. Az egyes portrékon állításuk szerint tumor fejlődése is látható. Csakhogy a kutatók nagy része, köztük a National Portrait Gallery szakértői sem értenek ezzel egyet.

Azaz Shakespeare halála körül marad a bizonytalanság. De a világnak nem is ez a legfontosabb ezen az évfordulón, és máskor sem, hiszen a remekművei miatt az Avoni hattyú örökké él.

Források:

shakespeare-online.com arogundade.com phys.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra