"Általában amikor zsíros ételeket eszünk, a vérünkben megemelkedik a triglicerid, az egyik vérzsír szintje" - magyarázza Sheila West, a kutatás vezetője. "Ha ez túl gyakran következik be, vagy ha a trigliceridszint túlságosan megemelkedik, megnő a szívbetegség kockázata. Kimutattuk azonban, hogy ha fűszereket adunk egy zsírdús ételhez, körülbelül 30 százalékkal csökken a trigliceridekre adott reakció a fűszerek hozzáadása nélkül készült ételekhez viszonyítva."
A Journal of Nutrition folyóiratban megjelent kutatásban West munkatársaival két napon készített ételt hat 30 és 65 év közötti túlsúlyos, de egészséges férfinak. A kísérleti ételekhez két evőkanál fűszert adtak. A kontroll ételek pontosan megegyeztek ezekkel, a fűszerek nélkül. A kutatók három órán keresztül félóránként vért vettek az alanyoktól.
A fűszeres ételekbe rozmaringot, oreganót, fahéjat, kurkumát, szegfűszeget, fokhagymaport és paprikát tettek, amelyek erős antioxidáns hatással rendelkeznek. Amikor az étel az antioxidáns fűszerek keverékét tartalmazta, a vérben tapasztalható antioxidáns tevékenység 13 százalékkal nőtt, az inzulinválasz pedig körülbelül 20 százalékkal csökkent.
West szerint sok kutató úgy véli, hogy az oxidatív stressz hozzájárul a szívbetegség, az ízületi gyulladás és a diabétesz kialakulásához. Éppen ezért a fűszerek és más antioxidánsok fontos szerepet játszhatnak az oxidatív stressz csökkentésében, ezáltal a krónikus betegségek kockázatának visszaszorításában.