Brit és német kutatók felfedezték, hogy ha egy, az egyik testi kromoszómán található gén kikapcsolt állapotban van, a felnőtt nőstény egerek petefészkeinek sejtjei a herében található sejtekhez hasonlóakká alakulnak. Ezzel megdőlhet az a tézis, hogy férfihormon hiányában csakis női nemi szervek alakulhatnak ki.
Az emberben és a legtöbb emlősben a nemet a nemi kromoszómák határozzák meg, a nőstények két X, a hímek egy X és egy Y kromoszómával rendelkeznek. Ha az Y kromoszómán található Sry gén jelen van, az embrió hímnemű lesz, a gén hiányában nőnemű utód fejlődik. A felnőtt állatokban azonban a másik utat kell gátolni.
Mathias Treier, az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium kutatója és munkatársai felfedezték, hogy a mindkét nemben jelen lévő Foxl2 gén kikapcsolásával a nőstényekben nemcsak a peteérés állt le, de "a fejlődő petesejtet körülvevő sejtek a spermiumokat termelő sejtekre kezdtek hasonlítani, emellett a hormontermelő sejtek is átalakultak" - magyarázta Treier.
A Foxl2 gén és az ösztrogénreceptor együttesen gátolja egy másik, a herék kialakulását elősegítő gén működését, amelyről eddig azt hitték, hogy csak az embrióban dönti el a nemi fejlődés irányát. A kutatók úgy vélik, hogy mivel ez a legtöbb gerincesben így van, ez a mechanizmus sokkal ősibb, mint a Sry és az emlősök Y kormoszómája. Az eredmények a jövőben segíthetnek a nemi fejlődés zavarainak kezelésében is. A cikk a Cell folyóiratban jelent meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com