Hogyan érezzük a Föld mágneses mezejét?

Hogyan képesek érzékelni a mágnesességet az állatok, ha nincs szervük, amellyel észlelhetnék? És hogyan vagyunk képesek érzékelni mi, emberek?

A University of Texas kutatói most úgy gondolják: közelebb vannak a megoldáshoz, az állatok területén legalábbis.

A szem a hátsó részén belül elhelyezkedő retina érzékeli a szembe vetült fényt, majd érzületként továbbítja az agyba. Ez az ideghártya a szem egyik legérzékenyebb, sérülékenyebb része, többféle elváltozás, betegség fenyegeti. Kattintson! Földigilisztákat figyelve döbbentek rá ugyanis, hogy a nedvességet és a szén-dioxid-szintet érzékelő idegsejtjeik végén van egy másik receptor, amellyel a mágnesességet észlelik. Ez pedig alkalmas arra is, hogy testüket a megfelelő irányba mozgassa.

Ez a “mágneses navigációért” felelős szenzor vélhetően más állatfajok idegrendszerében is megtalálható a kutatók szerint, ugyanis számos faj agyi felépítése hasonló. Jon Pierce-Shimomura, a kutatócsoport tanulmányát jegyző tag elmondta: ugyanezen mechanizmus valószínűleg a pillangók, illetve a madarak idegrendszerében is felfedezhető.

Retinánkban érezhetjük a Föld mágneses mezejét

Az emberek esetében azonban a tudomány még más állásponton van: a University of Massachusetts Medical School kutatói ugyanis több éve publikálták kutatásukat, amely szerint lehet egyfajta retinánkban található fehérje adja. Ez muslincákba átültetve képes volt érzékelni a mágneses mezőket, tehát a kutatók úgy vélik: a fehérje általánosságban véve magnetoszenzoros képességű, de azt nem tudják pontosan megmondani, hogy az emberi szervezetben pontosan miként működik a fehérje.

Az elmúlt évek laboratóriumi kísérletei még az állati, illetve emberi szemmel kötötték össze a mágnesesség érzékelését: az említett fehérje, amely az emberi retinában található, pedig csak a kék fény hatására jelentkezik, ami természetesen további kérdéseket is vet fel arra ézve, hogy minek hatására alakult ki ez bennünk.

A University of Texas kutatói jelenleg azt állítják, hogy úgy tűnik: a talajban élő organizmusokban igencsak fejlett képességről van szó. Míg korábban viszonylag sok állatfajnál észlelték azt, hogy érzékenyek a Föld mágneses mezejére , ez az első olyan kutatás, amely specifikusan rámutat arra a pontra, ahol ez a mező érinti az idegrendszert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra