Hol lehet a legjobban élni?

A hagyományos gazdasági mutatószámok nem képesek árnyalt képet adni róla, hogy melyik országban lehet a legjobban élni minden tényezőt figyelembe véve. Ezért komplex alternatív mutatók születtek, amelyek közül az egyik legismertebb a fenntartható jólét indexe.

Hiába rossz az idő Norvégiában az év nagy részében, mégis jobb ott élni, mint a napfényes Itáliában, holott az is egy fejlett és relaxált életviteléről híres ország. E különbségeket egy látványos térképre vitte fel Jakub Marian nyelvtanulással, tudománnyal és művészetekkel foglalkozó blogja .

Magyarország közepesen jól élhető hely a fenntartható jóléti index alapján

A Boston Consulting Group (BCG) nemrég megjelent egyik felmérésének adatai számos szempont, köztük 10 fő tényező (jövedelem, gazdasági stabilitás, foglalkoztatás, egészség, oktatás, infrastruktúra, a jövedelmek elosztása, civil társadalom, kormányzás, környezet) értékelése alapján alakította ki rangsorát. De a számításában összesen 44 mutatót vizsgált, amelyek között a már említettek mellett például a GDP, a infláció, a várható élettartam, a korrupció kontroll alatt tartása vagy a sajtó szabadsága is.

A BCG az úgynevezett fenntartható jólét indexét azért találta ki már jó pár évvel ezelőtt, hogy pontosabb mutatót kínálhasson ügyfeleinek a bruttó hazai termék (GDP) alakulásának bemutatása helyett. A GDP ugyanis nem ad megfelelő képet arról, hogy egy országban mennyire jó élni. Hasonló mutató kifejlesztését többek között az Európai Uniót is foglalkoztatja.

Sohasem fenyegette annyira a cukorbetegség az emberiséget, mint az utóbbi időben - állítja az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO új tanulmánya. Paradox módon a növekvő jólét miatt terjed ez a súlyos anyagcserezavar ott is, ahol korábban hallomásból sem ismerték. Részletek!

A térképen külön színek jelzik, hogy a maximális 100 pontot elérő Norvégiához képest mennyire vannak lemaradva az európai államok. Magyarország még éppen befér a 70-80 pont közötti csoportba, ahova a kelet-európai államok többsége tartozik, de kevés választja el attól, hogy a 60-70 közöttiek színét kapja, amelybe Fehéroroszország, Görögország, Horvátország, és Lettország sorolható. Kisebb meglepetésre viszont ebben az összeállításban a nyugati államok közül Olaszországot szűken verjük.

Forrás: hvg.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra