Az Amerikai Rákkutató Társaság (AACR) washingtoni éves konferenciáján bemutatott kutatás során 36 daganat szövetmintát vizsgáltak olyan nem kissejtes tüdőrákban szenvedő betegekből, akik soha nem dohányoztak. A tüdőrák egyik fő kóroka a dohányzás, de a nemdohányzókban nehéz azonosítani a tüdődaganat kórokát.
A kutatók arról számoltak be, hogy a szövetminták körülbelül 6 százalékában kimutatható volt a HPV két rákkeltő törzsének, a HPV 16 és a HPV 18 fertőzése. A HPV 16 vírustörzzsel fertőzött minták további vizsgálatából az derült ki, hogy a vírus beépült a daganat DNS-ébe, ami a szakértők szerint azt bizonyítja, hogy a HPV fertőzés okozta a daganatot.
A philadelphiai Fox Chase Rákkutató Központ szakértői szerint amennyiben a további kutatások is megerősítik, hogy a HPV szerepet játszik a tüdőrák bizonyos eseteinek kialakulásában, a következő lépésben alaposabban meg kell ismerni ezeket a fajta daganatokat, hogy hatékonyabb kezelést lehessen kifejleszteni ellene. A mostani kutatás azonban nem bizonyított ok-okozati összefüggést a vírus és a tüdőrák között.
Évente több mint 1 millióan halnak meg tüdőrák következtében. A tüdőrákos esetek körülbelül 10 százaléka nemdohányzókban alakul ki. Dr. Ranee Mehra, a kutatás vezetője ezért úgy véli, hogy a tüdőrákos esetek nagy számából kiindulva, még ha a tüdődaganatok csupán kis százalékát okozza is a HPV, ez nagyszámú beteget jelent.