A kutatók szerint a fenti csoportokban a függőség kialakulásának kockázata akár 26 százalék is lehet. A vizsgálat során a Geisinger Egészségügyi Központ munkatársai 705 olyan beteg DNS-ét elemezték, akiknek hátfájdalomra opioid típusú (kábító) fájdalomcsillapítót, például kodeint vagy morfiumot írtak fel több mint 90 napra.
Emellett tanulmányoztak egy, a 15-ös kromoszómán elhelyezkedő gént is, amelyet korábban már kapcsolatba hoztak az alkohol-, kokain- és nikotinfüggőséggel. Az eredmények azt sugallták, hogy ezen gén mutációi az opioid-függőséggel is összefüggésben állhatnak.
"Úgy véljük, hogy a kockázati tényezőkkel rendelkező betegek nagyobb valószínűséggel válnak fájdalomcsillapító-függővé, azonban további klinikai vizsgálatokra van szükség ennek bizonyítására" - mondta el Joseph Boscarino epidemiológus, a kutatás vezetője egy sajtóközleményben. "Ha minden krónikus páciensnél felmérjük a rizikófaktorokat, mielőtt fájdalomcsillapítót írnánk fel nekik, hatékonyabban kezelhetjük panaszaikat anélkül, hogy függőség kialakulásával kellene számolnunk."
Boscarino és munkatársai hozzátették, hogy ugyanezek a kockázati tényezők azoknál a betegeknél is megemelik a gyógyszerfüggőség esélyét, akiknél nem áll fenn krónikus fájdalom.
A tanulmány az Addiction folyóirat szeptemberi számában jelenik meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat