A vizsgálat során a kutatók a vizelet illékony vegyületeit használták fel mint lehetséges daganatmarkert, és egy belga malinois fajtájú kutyát tanították be, hogy szaglás útján ismerje fel a prosztatarákra utaló jeleket. A használt mintákat fagyasztva tárolták, és a vizsgálat előtt melegítették fel. Az állat 24 hónapos tréninget követően kettősvak vizsgálatban képessé vált arra, hogy különbséget tegyen a prosztatarák és a kontroll között.
A vizeletet 66 egyénből gyűjtötték, akiknél a prosztataszűrés emelkedett PSA-szintet (a prosztatarák biomarkere), illetve a végbélen keresztüli vizsgálat rendellenességet mutatott ki. A kísérletet megelőzően a betegek szövettani mintavételen estek át, 33 esetben rák volt a diagnózis, míg 33 negatívnak bizonyult. A kutya 33 esetből 30-szor ismerte fel a prosztatarákot - abban a három esetben, amikor tévedett, megismételték a szövettani mintavételt, mely megerősítette a korábbi rákos diagnózist. A módszer végeredményben 91 százalékos megbízhatósági arányt produkált.
Összefoglalva: a vizsgálat bebizonyította, hogy a kutyák szaglás alapján képesek felismerni a prosztatarákot, továbbá a prosztatarák a vizeletben sajátos illatváltozásokat okoz.
Animáció: HáziPatika.com