Az ausztrál Queensland Orvoskutató Intézet munkatársai 36 nem festéksejtes bőrdaganatos betegen tesztelték a kutyatejből előállított készítmény hatását. A daganatok között bazálsejtes rák (első leírója a magyar Krompecher Ödön volt), valamint laphámrák szerepel - ezek az elváltozások teszik ki a bőr rosszindulatú daganatainak egyharmadát.
A 36 betegen összesen 48 elváltozást találtak. Mindegyiket három napon keresztül kutyatejből (tudományos nevén Euphorbia peplus) készült kivonattal kezelték. A kutyatejet a népi gyógyászatban évszázadok óta alkalmazzák. Egy hónappal később a 48 daganatból 41 komplett klinikai választ adott, ami azt jelenti, hogy a vizsgálat során nem találtak rákos elváltozást.
Azokban az esetekben, ahol csak részleges volt a klinikai válasz, megismételték a kezelést. 15 hónapos átlagos betegkövetési periódus során az elváltozások kétharmadánál (48-ból 30 esetben) ténylegesen teljesnek bizonyult a gyógyulás. A kutatók a hatást a gyógynövény ingenol mebutát nevű összetevőjével magyarázzák. Az anyag nem csupán a daganatos sejteket pusztítja el, hanem helyileg aktiválja a fehérvérsejteket, melyek meggátolják a betegség kiújulását.
Azonban a szakértők a szert mégsem ajánlják orvosi felügyelet nélküli használatra, ugyanis könnyen jöhet létre bőrirritáció. Ráadásul a bemutatott kísérletben igen alacsony a betegszám, ezért a valódi következtetések levonásához még további vizsgálatok szükségesek.