Tény, hogy agyunk nagyon érdekes módon működik - a Nature Neuroscience szaklapban megjelent tanulmány szerint az új emlékek felülírják a régieket.
A birminghami egyetem és a Cambridge-ben működő Brain Sciences kutatói felfedezték, hogy az emlékek szándékos visszahívása nem is olyan egyszerű. Egy adott cselekedet lehet az oka annak, hogy korábbi emlékeket elvesztünk, másokat megjegyzünk.
"Az elfogadott nézetekkel ellentétben, egy új megközelítés kezd teret nyerni, miszerint az agynak létezik egy gátló mechanizmusa. Eszerint, ha felidézünk egy emléket, akkor azzal elnyomunk egy másikat. Sokak számára ez meglepő lehet" - mondja Dr. Maria Wimber a tanulmány egyik vezetője.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy ez a mechanizmus nem korlátozódik meghatározott típusú emlékekre, hanem az összes memóriafajtát érinti. Valójában azonban az emberek emlékezőtehetsége egyénileg is változik. A kutatók úgy gondolják, hogy minden ember agya egyénileg képes szabályozni ezt a fajta felejtési mechanizmust.
Dr. Wimber szerint a tanulmány rávilágított arra, hogy a felejtésnek van egy hihetetlenül nagy haszna, méghozzá az, hogy agyunk megpróbálja leküzdeni a negatív emlékeket. Így a szakemberek lehetőséget kapnak arra, hogy olyan területen alkalmazzák ezt a felfedezést, ahol valóban segíteni tudnak az embereken.
Mindettől függetlenül fontos, hogy fejlesszük memóriánkat , emlékezőtehetségünket.
A felejtés néhány trükkel megelőzhető
Íme, 4 memóriajavító tipp!
- Legyen aktív. Az agy is egy izom, amit edzeni kell. Fejtsen keresztrejtvényt, tanuljon nyelvet, játsszon memóriajátékokat, amelyek segítenek megőrizni az agy aktivitását. A rendszeres aerob testmozgás is fontos. Ez a fajta mozgás ugyanis aktivizálja a hippokampuszt, ami az emlékezésért és a tanulásért is felelős része agyunknak.
- Ismételjen. Nem emlékszik a nevekre, címekre? Erősítse meg agyában az adott emléket azzal, hogy ahányszor hallja megismétli azt, használjon asszociációkat, hogy még erőteljesebbé tegye az emléket.
- Aludjon. Az alvás fontos szerepet játszik abban, hogy az emlékek megragadjanak az agyban. A túl kevés alvás összefüggésbe hozható az agy csökkentő tanulási képességével és a feledékenységgel.
- Rendszerezzen. Könnyebb megjegyezni az adott eseményeket, határidőket, ha szervezetten kezeli az információkat. Írja fel a találkozók időpontját, ezzel is ismétel, és elősegíti a visszaemlékezést. Az elektronikus naptárak a számítógépen vagy az okostelefonon mindig kéznél vannak. Használja a hangfelvevő funkciót is, hogy jobban meg tudja jegyezni a teendőket.
A cikk a https://www.yahoo.com/health összeállítása alapján készült.