Miért fáj annyira, ha papírral vágjuk meg az ujjunkat?

Négy dolgot is ki kell emelni, amiért a papír okozta vágások annyira kellemetlenek. Nézzük, mit tegyünk a gyorsabb gyógyulás érdekében, és mikor forduljunk orvoshoz egy ilyen apró vágással.

Dr. Hayley Goldbach, a UCLA egészségügyi központjának bőrgyógyász rezidense is egyetért abban, hogy a papír okozta sérülések amilyen aprók, olyan kellemetlenek tudnak lenni. A DailyMail-nek négy okot sorolt fel, hogy miért fáj annyira, ha papírral vágjuk meg az ujjunkat.

Sűrűbb idegvégződések

Egész testünket idegvégződések hálózzák be, de ujjainkon még sűrűbben vannak jelen. Ezek továbbítják agyunk felé, ha megsérülünk, túl hideg vagy túl meleg dologhoz érünk hozzá, vagy esetleg olyan kémiai anyagokkal találkozunk, amelyek csípnek, égetnek, vagy más irritációt váltanak ki.

ujjvágás, seb
A papír okozta vágások nagyon kellemetlenek tudnak lenni. Fotó: Getty images

Külső hatások, lassabb gyógyulás

Kezeinket, ujjainkat egész nap használjuk, ezért a papír okozta vágásokat folyton külső hatások érik. Emiatt hosszabb ideig tarthat a fájdalom és a gyógyulási folyamat is.

A papír abban is különbözik a késtől vagy a borotvától, hogy míg kisebb sérülések esetén utóbbiak nem hagynak hátra szennyeződéseket (vagy legalábbis nem jelentős mennyiséget), a papírból rostszálak maradhatnak a sebben, amelyek gyulladást okozhatnak.

Mindenki tudja, hogy ha megsérül a bőre, és a seb gyógyulni kezd, akkor számolnia kell vele, hogy iszonyatosan viszketni fog. De mi lehet a sebviszketés oka?

Meglepő, hogy fájdalmat okozhat

A szakértő szerint a mentális és érzelmi tényezőkről sem szabad megfeledkeznünk, ami egy papírlap szélével való szerencsétlen találkozás esetében annyit jelent, hogy egyrészt a dolog tényleg nagyon gyorsan történhet, így nem tudunk jól reagálni, másrészt az egész nagyon meglepő és szürreális. A papírt biztonságos tárgynak gondoljuk, nem tartunk tőle – mint, mondjuk, a késektől, amelyekkel gyerekkorunktól óvatosan bánunk –, aztán elég egy rossz mozdulat, és mégis felszisszenünk. A bőrgyógyász szerint a dolog meglepetésereje az, ami miatt fokozottabbnak érezhetjük a fájdalmat.

Mi a teendő, ha megvágtuk magunkat?

A papír okozta vágást először is mossuk le szappanos vízzel, majd ragasszuk le sebtapasszal – nem is annyira a fertőzések miatt, hanem inkább azért, hogy ne irritáljuk folyton a sérült részt. Ezek a sebek általában maguktól elmúlnak, de ha a vágás helye bepirosodik, folyadék szivárog belőle, szennyezettnek vagy fertőzöttnek tűnik, akkor mielőbb mutassuk meg egy orvosnak – tanácsolta a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +12 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható, azonban északon és az ország keleti felén erőteljesebb lesz a gomolyfelhő-képződés, arrafelé előfordulhatnak - néhol több hullámban is - záporok, zivatarok, sőt keleten egy-egy heves zivatar is kialakulhat. Délnyugat felől ugyanakkor megnövekszik a magasszintű felhőzet is. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, délkeleten kísérhetik a déli irányú szelet időnként élénk lökések, zivatarok környezetében viszont viharos lökések is lehetnek. A csúcshőmérséklet 21 és 29 fok között változik, a felhősebb északkeleti tájakon marad hűvösebb az idő. Késő estére 14 és 21 fok közé hűl le a levegő. Lesz némi változékonyság a nap folyamán, de fronthatást nem okoz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra