Olcsón kiszűrhetik a tengervíz sótartalmát

A grafén világméretű problémát oldhat meg azzal, hogy képes kiszűrni a tengervíz sótartalmát, méghozzá egyszerűen, gyorsan és valószínűleg olcsón. Laboratóriumban működik az eljárás, de kell még néhány év, amíg ipari méretekben is alkalmazhatják - mondta Bíró László Péter, az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézete nanoszerkezetek csoportjának vezetője az InfoRádióban.

A grafén különlegességét adja, hogy egyetlen atom vastagságú lemez, emiatt a fizikai és kémiai tulajdonságai drasztikusan különböznek minden más anyagétól, amellyel a hétköznapi életben dolgunk van. Felhasználásának (pillanatnyilag vélelmezhető) tartománya a hajlékony mobiltelefon-képernyőktől akár a víztisztításig terjedhet. Ez utóbbival kapcsolatban néhány hete jelentettek be izgalmas felfedezést angol kutatók, amely szerint egy nanoszerkezetes szűrő képes lenne hatékonyan és remények szerint olcsón kiszűrni a sót a tengervízből.

grafén
Hajlékony garfénlap. Idővel az ivóvízellátás alapeszközévé válhat

"Gondoljunk bele, hogy Kaliforniában és Ausztráliában brutális vízkrízis van, a vizet úgy adják és veszik, mint máshol az olajat: tőzsdéken. Az előrejelzések szerint körülbelül 10 éven belül 1,8 milliárd ember fog nagyon komoly vízhiánnyal és vízkrízissel szembenézni. Nagyon sok víz van ezen a bolygón, de többsége alkalmatlan arra, hogy megigyuk. Természetesen lehet sótalanítani lepárlással és más, igen költséges módszerekkel. De a grafén-oxidra (a grafén származékára) alapuló szűrési módszer lényege az lenne, hogy nagy energia befektetése nélkül lehetne szétválasztani a vízmolekulákat a bennük oldott sómolekuláktól. Ez óriási krízist oldhat meg, ha tényleg működik" - mondta Bíró László Péter.

A grafén nanotechnológiai anyag. Andre Geim és Konsztantyin Szergejevics Novoszjolov fedezte fel a manchesteri egyetemen, találmányukért 2010-ben fizikai Nobel-díjat kaptak. A grafén az elektronikától az orvostudományig nagyon sok területen ígér komoly áttörést vagy előrelépést. Keményebb a gyémántnál, jobb elektromos vezető a réznél, és rugalmasabb a guminál. Máris világméretű verseny indult meg a grafén jobb megismerésére és ipari alkalmazására.

A szűrőberendezés úgy működik, hogy grafén-oxid lemezeket rétegeznek egymásra, és azáltal, hogy ezek meghatározott távolságra vannak egymástól, a vízmolekulákat átengedik, a kicsit nagyobb átmérőjű sóionokat azonban nem. A módszer kísérletileg, laboratóriumban kimért eljárás, az eredményeket egy-két hete publikálták. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy holnap építhető ilyen tengervíz-sótalanító üzem, hanem hogy fizikailag, kémiailag lehetséges. Innen még viszonylag hosszú út vezet odáig, hogy egy ipari alkalmazás létrehozható legyen, de a módszer ennek lehetőségét hordozza.

"Számos tényezőt kell még tisztázni. Például hogyan reagál a rendszer, ha nem laboratóriumi tiszta vizet vagy tiszta sókkal sóssá tett vizet öntünk a szűrőrendszerbe, hanem tengervizet - amit részint mi, részint a környezeti tényezők szennyeznek? Eltömődik vagy sem? Egyszóval még számos technikai kérdést kell tisztázni, de kijelenthető, hogy az angliai kutatók felfedezése nagyon izgalmas" - mondta az MTA munkatársa.

Az ENSZ jelentése szerint ha nagyon gyorsan nem változtatunk a jelenlegi folyamatokon, 15 év múlva 40 százalékkal kevesebb víz lesz, mint amennyire a világ népességének szüksége van. Részletek!

A tapasztalat azt mutatja, hogy általában 10-15 év, míg a laboratóriumból átmegy valami a gyakorlati megvalósítás világába. Néha ennél több is kell attól függően, hogy mennyire erős az ipari fogadókészség és a gazdasági motiváció. A nanotechnológia és a hozzáköthető ipari alkalmazások terén egy kicsit másként néz ki a világ, mint az autó- vagy repülőgép-gyártásban, amelynek több évtizedes múltja van. A nanotechnológiai ipar most van születőben, így még nagyon sok részletkérdését kell kibogozni - intett türelemre a szakember.

Forrás: InfoRádió

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra