A Toxoplasma gondii egy apró élősködő, amely a világ népességének körülbelül egynegyedét megfertőzi. Az emberi fertőzések többsége nem jár tünetekkel, bár a szakértők szerint a parazita rejtett viselkedési változásokat okozhat. A fertőzött személyek például nagyobb eséllyel követnek el öngyilkosságot, és a T. gondii fertőzés az agydaganat kockázatát is megnövelheti. A kórokozó fertőzött állati ürülékkel való érintkezés, vagy főtlen húsok fogyasztás révén juthat az emberi szervezetbe.
Antonio Barragan, a svéd Karolinska Egyetem Huddinge Kórházának kutatója arra volt kíváncsi, hogyan képes a parazita ilyen hatékonyan megszállni az immunrendszert, és megfertőzni az egész emberi testet.
Amikor a kutatók emberi és egér dendritikus sejteket fertőztek meg az élősködővel, kiderült, hogy a sejtek hirtelen nagyobb mennyiségű gamma-amino-vajsavat (GABA), az agysejtek működéséhez létfontosságú idegi átvivőanyagot termelnek. A GABA felelős a dendritikus sejtek közlekedéséért is: a kutatásból kiderült, hogy a nagyobb mennyiségű neurotranszmittert termelő fertőzött sejtek véletlenszerűbb irányokba kezdtek mozogni, ráadásul gyorsabban, mint a nem fertőzött dendritikus sejtek.
A kutatók ezt követően élő egereket fertőztek T. gondii parazitával, és egy részüket GABA gátló szerrel kezelték. Kiderült, hogy a fertőzés negyedik napján a kezelt egerekben 2,8-szer alacsonyabb volt a parazita szintje, mint a kezeletlen egerekben. Ez is azt bizonyítja, hogy az élősködő az immunrendszert használja fel arra, hogy szabadon „beutazhassa” az egész szervezetet. A kutatás bővebben a decemberi számában olvasható.