Parazita az agyban

A legújabb kutatás azt mutatja, hogy az elmére ható élősködő az immunrendszert is irányítása alá vonja. A parazita arra használja a normális esetben ellene fellépő sejteket, hogy körbeszállítsák az egész testben.

A Toxoplasma gondii egy apró élősködő, amely a világ népességének körülbelül egynegyedét megfertőzi. Az emberi fertőzések többsége nem jár tünetekkel, bár a szakértők szerint a parazita rejtett viselkedési változásokat okozhat. A fertőzött személyek például nagyobb eséllyel követnek el öngyilkosságot, és a T. gondii fertőzés az agydaganat kockázatát is megnövelheti. A kórokozó fertőzött állati ürülékkel való érintkezés, vagy főtlen húsok fogyasztás révén juthat az emberi szervezetbe.

Antonio Barragan, a svéd Karolinska Egyetem Huddinge Kórházának kutatója arra volt kíváncsi, hogyan képes a parazita ilyen hatékonyan megszállni az immunrendszert, és megfertőzni az egész emberi testet.

Toxoplazmózist elkaphatunk a saját háziállatunktól, így például a macskától is. Ajánljuk korábbi cikkünket, melyből kiderül, mennyi fertőzés ragadhat ránk nyávogó kedvencünkről !Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a T. gondii fertőzés hatására az egyik típusú immunsejt megzavarodik. Ezek az úgynevezett dendritikus sejtek a test szöveteiben vándorolnak. Amikor a dendritikus sejtek betolakodóval találkoznak, bekebelezik és feldolgozzák, majd a nyirokmirigyekhez szállítják azt, amely aztán teljes körű immuntámadást indít.

Amikor a kutatók emberi és egér dendritikus sejteket fertőztek meg az élősködővel, kiderült, hogy a sejtek hirtelen nagyobb mennyiségű gamma-amino-vajsavat (GABA), az agysejtek működéséhez létfontosságú idegi átvivőanyagot termelnek. A GABA felelős a dendritikus sejtek közlekedéséért is: a kutatásból kiderült, hogy a nagyobb mennyiségű neurotranszmittert termelő fertőzött sejtek véletlenszerűbb irányokba kezdtek mozogni, ráadásul gyorsabban, mint a nem fertőzött dendritikus sejtek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók ezt követően élő egereket fertőztek T. gondii parazitával, és egy részüket GABA gátló szerrel kezelték. Kiderült, hogy a fertőzés negyedik napján a kezelt egerekben 2,8-szer alacsonyabb volt a parazita szintje, mint a kezeletlen egerekben. Ez is azt bizonyítja, hogy az élősködő az immunrendszert használja fel arra, hogy szabadon „beutazhassa” az egész szervezetet. A kutatás bővebben a decemberi számában olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra