Pislogjon, ha az agyának pihenésre van szüksége!

Miért töltjük ébrenlétünk mintegy 10 százalékát csukott szemmel, és pislogunk többet, mint amennyi a szemgolyó hidratálásához szükséges? A kutatók megtalálták e rejtély nyitját: az emberi agy a néhány pillanatig tartó szemhunyásokat pihenésre használja.

A mentális szünet az Oszakai Egyetem kutatói szerint a másodperc tört részétől néhány másodpercig terjedhet a figyelem teljes helyreállásáig. Ez idő alatt az elvégzett agyi képalkotó vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a feszült figyelemért felelős agyi területek ideiglenesen kikapcsolnak.

A figyelem rövid kikapcsolása alatt pedig az együttesen "alapértelmezett üzemmódú hálózatnak" nevezett agyi területek bekapcsolnak. Az alig egy évtizeddel ezelőtt felfedezett alapértelmezett üzemmódú hálózat az agyunk "készenléti állapota". Amikor nincs szükség a kognitív feladatokhoz, például olvasáshoz vagy beszédhez elengedhetetlen figyelemre, az agyi területek ezen együttese aktiválódik, és a gondolataink szabadon járnak.

A készenléti állapotban azonban a gondolataink ritkán szaladnak túl messzire: többnyire az érzéseinken, barátaink megjegyzésein, egy múlt heti cselekedetünkön, vagy a holnapi feladatunkon töprengünk. Az emberek többsége percenként 15-20 ilyen pillanatot használ ki, és a kutatók kimutatták, hogy a pislogások ezen implicit szünetek idejében, vagy körülbelül ezekkel egy időben következnek be.

A szaklapban közzétett kutatás során húsz egészséges fiatalembert vizsgáltak agyi képalkotó vizsgálattal, miközben filmrészleteket néztek. Kiderült, hogy amikor olvasunk vagy más embereket hallgatunk, ezek a rövid szünetek általában a mondatok végén következik be, amikor pedig filmet nézünk, többnyire akkor, amikor a színész távozik a színről, illetve elfordul, vagy a kamera a másik személyre ugrik, hogy kövesse párbeszéd menetét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amikor az alanyok pislogtak, a kutatók az agy látókérgének és szomatoszenzoros kérgének, valamint a figyelemért felelős agyterületek ideiglenes leállását mutatták ki. Ezzel párhuzamosan az alapértelmezett üzemmódú hálózat aktivitása a figyelem ideiglenes leállását pótolandó nagyobb fokozatba kapcsolt, majd ismét leállt, amint a figyelem helyreállt.

Egy másik kísérletben a kutatók azt is kimutatták, hogy a pislogás által kifejezett rövid pihenés nem csupán válasz az ingerek hiányára, hanem akaratlagos cselekedet. Amikor kilenc 165 ezredmásodperces üres képet szúrtak be a filmrészletekbe, az alanyok alapértelmezett üzemmódú hálózata nem reagált aktiválódással. Bár a videó adott nekik egy pillantásnyi időt a pihenésre, nem érzékeltek szüneteket a cselekményben, ezért figyelmük nem lanyhult.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

Nagyrészt erősen felhős lesz az ég, általában csak rövidebb időszakokra bújik elő a nap. Zápor, hózápor főként a nap második felében több helyen is várható - helyenként kifehéredhet a táj. Az északnyugati szelet főként a Dunántúlon nagy területen erős lökések kísérik, a magasabban fekvő helyeken és záporok környezetében viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 5 és 9 fok között várható, de a kevésbé szeles északkeleti tájakon akár több fokkal hidegebb maradhat az idő. Napközben egy hidegfront érkezik, jelentős lehűlést azonban ez sem hoz majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra