Rájöttek, miért hibásak az idősebb nők petesejtjei

A kutatók szerint egy lépéssel közelebb kerültek annak kiderítéséhez, miért termel az idősebb nők szervezete nagyobb valószínűséggel rendellenes petesejteket.

A Newcastle-i Egyetem kutatói a kromoszómák megfelelő szétválásához szükséges kohezin fehérje csökkent szintjét mutatták ki. A Current Biology szakfolyóiratban közzétett tanulmányban arról számoltak be, hogy e folyamat megértése a kohezinvesztés megakadályozását célzó módszerek kifejlesztését segíti elő.

A rendellenes petesejteket a terméketlenséggel, a vetéléssel, és a Down-kórhoz hasonló betegségekkel hozzák összefüggésbe. Azt már korábban is tudták, hogy az idősebb nők terhességi rendellenességei a nem megfelelő számú kromoszómát tartalmazó petesejtekkel állhat összefüggésben, ennek kialakulását azonban nem ismerték.

A spermiumon és a petesejten kívül a szervezet valamennyi sejtje mindegyik kromoszóma két másolatát tartalmazza. A spermiumnak és a petesejtnek a megtermékenyítésre való felkészüléskor egy bonyolult folyamat során el kell veszíteniük egy másolatot. A kohezin köti össze a kromoszómákat úgy, hogy egy gyűrűn belül tartja azokat - ez pedig a kromoszómák megfelelő szétválásához szükséges. Ha túl kevés kohezin van jelen, a szerkezet túl laza lesz ahhoz, hogy az osztódás egyenlően bekövetkezhessen. Petesejtek esetében a problémát az is fokozza, hogy a kromoszómákat összetartó fizikai összeköttetések már születés előtt kialakulnak, és a kohezin fehérjéknek egészen addig meg kell őrizniük ezeket, amíg a petesejt közvetlenül a peteérés előtt leválik - ez pedig akár több évtizeddel később is történhet.

A kutatók fiatal és idős egerek petesejtjeit vizsgálták, és kimutatták, hogy a kohezinszint a kor előrehaladtával csökkent. Dr. Mary Herbert, a Newcastle Egyetem Centre for Life központjának kutatója így fogalmazott: "A termékenység képessége a nőkben a harmincas évek közepétől drámai mértékben csökken. Eredményeink arra utalnak, hogy ennek egyik fő oka a kohezin. A kísérletben felhasznált idős egerek a negyvenes éveik elején járó nőknek felelnek meg. Az idős egerekből vett petesejtekben a kohezinszint nagymértékben lecsökkent, és a kromoszómák nem megfelelően osztódtak, ezért nem megfelelő számú kromoszóma maradt a petesejtben."

A kutatók szerint a következő lépés az emberi petesejt fejlődésének vizsgálata lesz, hogy kideríthessék, miért csökken az életkorral a kohezin szintje. Dr. Herbert ugyanakkor megjegyezte, hogy a probléma elkerülésének legjobb módja az, ha a nők korábban vállalnak gyermeket.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Északkelet felől fokozatosan növekszik, vastagszik a felhőzet, de a délelőtti órákban főként a déli tájakon hosszabb-rövidebb időre kisüthet a nap. Eső, záporeső előfordulhat, nagyobb eséllyel hazánk északi, majd késő délutántól egyre inkább a nyugati felén. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, a Bodrogköz, illetve Zemplén térségében akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű, a déli tájakon mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Csongrád-Csanád
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra