A Newcastle-i Egyetem kutatói a kromoszómák megfelelő szétválásához szükséges kohezin fehérje csökkent szintjét mutatták ki. A Current Biology szakfolyóiratban közzétett tanulmányban arról számoltak be, hogy e folyamat megértése a kohezinvesztés megakadályozását célzó módszerek kifejlesztését segíti elő.
A rendellenes petesejteket a terméketlenséggel, a vetéléssel, és a Down-kórhoz hasonló betegségekkel hozzák összefüggésbe. Azt már korábban is tudták, hogy az idősebb nők terhességi rendellenességei a nem megfelelő számú kromoszómát tartalmazó petesejtekkel állhat összefüggésben, ennek kialakulását azonban nem ismerték.
A spermiumon és a petesejten kívül a szervezet valamennyi sejtje mindegyik kromoszóma két másolatát tartalmazza. A spermiumnak és a petesejtnek a megtermékenyítésre való felkészüléskor egy bonyolult folyamat során el kell veszíteniük egy másolatot. A kohezin köti össze a kromoszómákat úgy, hogy egy gyűrűn belül tartja azokat - ez pedig a kromoszómák megfelelő szétválásához szükséges. Ha túl kevés kohezin van jelen, a szerkezet túl laza lesz ahhoz, hogy az osztódás egyenlően bekövetkezhessen. Petesejtek esetében a problémát az is fokozza, hogy a kromoszómákat összetartó fizikai összeköttetések már születés előtt kialakulnak, és a kohezin fehérjéknek egészen addig meg kell őrizniük ezeket, amíg a petesejt közvetlenül a peteérés előtt leválik - ez pedig akár több évtizeddel később is történhet.
A kutatók fiatal és idős egerek petesejtjeit vizsgálták, és kimutatták, hogy a kohezinszint a kor előrehaladtával csökkent. Dr. Mary Herbert, a Newcastle Egyetem Centre for Life központjának kutatója így fogalmazott: "A termékenység képessége a nőkben a harmincas évek közepétől drámai mértékben csökken. Eredményeink arra utalnak, hogy ennek egyik fő oka a kohezin. A kísérletben felhasznált idős egerek a negyvenes éveik elején járó nőknek felelnek meg. Az idős egerekből vett petesejtekben a kohezinszint nagymértékben lecsökkent, és a kromoszómák nem megfelelően osztódtak, ezért nem megfelelő számú kromoszóma maradt a petesejtben."
A kutatók szerint a következő lépés az emberi petesejt fejlődésének vizsgálata lesz, hogy kideríthessék, miért csökken az életkorral a kohezin szintje. Dr. Herbert ugyanakkor megjegyezte, hogy a probléma elkerülésének legjobb módja az, ha a nők korábban vállalnak gyermeket.
Forrás: Medipress hírszolgálat